![Παντελής Καφές - Σπύρος Βάλλας @ Marrone](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/4f/4f68b53920fe4753a37ce529da5a66dd.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Κάτι λιγότερο από έναν χρόνο λειτουργίας έχει συμπληρώσι το "Marrone", κι όμως αυτοί οι λίγοι μήνες ήταν αρκετοί ώστε η νέα άφιξη στην εστιατορική πιάτσα της Καλαμαριάς να κάνει σαφές το στίγμα της στον καλοφαγικό χάρτη της Θεσσαλονίκης: με το comfort food να αποτελεί όχι μόνο υπότιτλο στο όνομα του μαγαζιού, αλλά και οδηγό στην κουζίνα του, το εστιατόριο των Παντελή Καφέ και Σπύρου Βάλλα, με τον σεφ Κωνσταντίνο Σλαμπάκη ως φυντάνι της ομάδας, προσφέρει μια μοντέρνα οπτική σε ελληνικά κλασικά φαβορί, ενώ εκλεκτές κοπές, φρέσκα ψάρια και προσεγμένη κάβα εμπλουτίζουν τις επιλογές, με την αίσθηση χαλαρή κομψότητας στην όμορφη, φιλόξενη σάλα, να πλαισιώνει την εμπειρία.
![Παντελής Καφές και Σπύρος Βάλλας στο Marrone Θεσσαλονίκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/7e/7e783fec397b40799cbe6cb437ec32f8.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Ξέραμε ότι το ποδόσφαιρο δεν ήταν κάτι που θα διαρκέσει για όλη μας τη ζωή – όλοι μας σταματάμε σε νέα ηλικία", σημειώνει ο Σπύρος Βάλλας που, με καταγωγή από τη Λάρισα, ακολούθησε μια διαδρομή που τον οδήγησε από την Ξάνθη στην ομάδα του Πειραιά. "Σταματώντας αυτή τη διαδρομή, λοιπόν, θέλαμε να δούμε ποια θα μπορούσαμε να είναι η ασχολία μας για τα επόμενα χρόνια και θεωρήσαμε ότι ένας χώρος που μας ταιριάζει είναι αυτός της εστίασης".
![Marrone Θεσσαλονίκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/b8/b8217c0939814109914987ee8303c7b8.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μερικά χρόνια αργότερα, οι δυο πολυνίκες ποδοσφαιριστές αισθάνθηκαν έτοιμοι να κάνουν το επόμενο βήμα: ένα εστιατόριο στη Θεσσαλονίκη. Το concept ήταν σαφές. "Παραδοσιακές και γνώριμες ελληνικές και μεσογειακές πρώτες ύλες και συνταγές, τις οποίες όλοι έχουμε βιώσει και αισθανθεί, αναπροσαρμοσμένες στο 2021, με μια σύγχρονη ματιά, που αναδεικνύει όμως την ουσία του πιάτου", εξηγεί ο Σπύρος Βάλλας. Επομένως, το μόνο ερώτημα που απέμενε ήταν το "πού;".
![Marrone Θεσσαλονίκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/68/6839122a73314702a39c2c3872ea63b2.jpg?v=1&maxwidth=650&)
"Η safe επιλογή ήταν να πιάσουμε ένα μαγαζί στο Κέντρο και να εστιάσουμε στον περαστικό που τυχαία σε βλέπει και μπαίνει μέσα, όμως αυτό δεν ήταν κάτι που μας ενδιέφερε", εξηγεί ο Σπύρος Βάλλας. "Θέλαμε να κάνουμε κάτι σε ένα σημείο που θα μας προκαλούσε να αφήσουμε το στίγμα μας". Για τον Παντελή Καφέ, που είχε ζήσει την πόλη στο πέρασμα από τα 90’s στα ‘00s, η λύση βρισκόταν λίγο πιο ανατολικά. Εκείνη η εποχή ήταν ίσως η πιο λαμπερή της Καλαμαριάς, και δη της οδού Θεμιστοκλή Σοφούλη που, μπορεί να μην της φαίνεται τώρα, αλλά τότε αποτελούσε μια απ’ τις πιο κυριλάτες gastro-πιάτσες της πάντα καλοφαγούς Θεσσαλονίκης. Έτσι, ένα γωνιακό μαγαζί με φωτεινή αύρα και εστιατορική προϋπηρεσία, βαπτίστηκε σύντομα έδρα του νέου τους ξεκινήματος.
Πώς περνάει όμως κανείς από τα γήπεδα στις σάλες των εστιατορίων; Ακολουθώντας ποδοσφαιρικό μοντέλο, φυσικά… "Θέλει πειθαρχία, θέλει οργάνωση, θέλει επαγγελματισμό - πράγματα τα οποία εμείς συναντήσαμε σε πολύ μικρή ηλικία" σημειώνει ο Σπύρος Βάλας, "κι όσο κι αν κάποιοι το παραγνωρίζουν, δεν είναι καθόλου εύκολο να είσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής σε ηλικία 20 χρόνων. Για εμάς, όμως, αυτό είναι μεγάλη προίκα", συμπληρώνει και συνεχίζει: "θέλει διακριτούς, ξεκάθαρους ρόλους, και καλή επικοινωνία". Κι αν απορείτε για το πώς ακριβώς μοιράζονται αυτοί οι ρόλοι; "Η κουζίνα μας είναι η άμυνα, φροντίζουν η απόδοση του εστιατορίου να είναι αξιόπιστη και σταθερή, γιατί αν λυγίσουν αυτοί, θα φάμε γκολ. Από εκεί και πέρα, το σέρβις είναι οι μεσοεπιθετικοί που στρώνουν τη μπάλα προς τα μπρος, στο κέντρο είμαστε εμείς, Παντελής Καφές και Σπύρος Βάλλας, που κάνουμε όλο το τρέξιμο και τη βρώμικη δουλειά, και δεκάρι ο σεφ μας, ο Κωνσταντίνος, που πιστεύουμε ότι πραγματικά κάνει τη διαφορά και σίγουρα βάζει τα μαγειρικά μας γκολ!".
![Κωνσταντίνος Σλαμπάκης σεφ Marrone Θεσσαλονίκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d0/d0c07d8beb624696bff315b9b2633dac.jpg?v=1&maxwidth=650&)