![«7 Food Sins» χωράνε άνετα σε ένα νεοκλασικό](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2508884/food sins1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μια νέα gastropub έκανε την εμφάνισή της στην Πλατεία Φιλομούσου Εταιρίας στην Πλάκα.
![«7 Food Sins» χωράνε άνετα σε ένα νεοκλασικό - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2508884/food sins1.jpg)
Χρειάζεται έναν προσανατολισμό προς νέα πράγματα η Πλάκα – και όντως οι κεραίες της νέας gastropub (όπως αυτοπροσδιορίζεται) με το γευστικά αμαρτωλό όνομα, η οποία έκανε στα μέσα του Αυγούστου το ντεμπούτο της στο χαρακτηριστικό νεοκλασικό της Πλατείας Φιλομούσου Εταιρείας που άλλοτε στέγαζε τη «Φιλομούσα» και το «Θαλασσί», δείχνουν να το πιάνουν αυτό.
Ο χώρος του «Seven Food Sins» είναι καλαίσθητος και την κουζίνα επιμελείται ο sous chef του Έκτορα Μποτρίνι Τάσος Στεφάτος. Στο πρωινό-μεσημεριανό μενού θα πετύχετε από ανοιχτά σάντουιτς και croque monsieurs μέχρι έναν άλλον «τραγανό» μουσακά, ο οποίος κρατάει μέχρι το βράδυ, οπότε τα κυρίως πιάτα πληθαίνουν και... σοβαρεύουν με tri-tip από Black Angus, καπνιστή ιβηρική πανσέτα κ.ά. Όσο για τις (απαραίτητες) μπίρες, οκτώ επιλογές σε βαρέλι και ικανή ζυθο-συλλογή που αριθμεί πενήντα τρεις ακόμη σε φιάλη δίνουν τον τόνο, χωρίς να λείπουν και το κρασί ή το ποτό. Σύντομα θα σας έχουμε γευστική ανταπόκριση.