![To «Κουκουνάρι» στο Χολαργό](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2504956/koukou.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ένας πολυσυλλεκτικός, casual, all-day χώρος πάνω στη Λεωφόρο Μεσογείων με σύγχρονο χαρακτήρα.
![To «Κουκουνάρι» στο Χολαργό - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2504956/koukou.jpg)
Το «Κουκουνάρι» είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση εξόδου για τους κατοίκους του Χολαργού. Παράλληλα είναι και ένα από τα ελάχιστα εστιατόρια που φιλοξενεί η Λεωφ. Μεσογείων, το οποίο ξεφεύγει από τη λογική του πολυσυλλεκτικού και του casual all day. Το περιβάλλον εσωτερικά είναι φωτεινό και ευχάριστο με μια μεγάλη τζαμαρία που βλέπει στη Μεσογείων αλλά χωρίς ο θόρυβος της λεωφόρου να ενοχλεί τους θαμώνες. Σε ό,τι αφορά το menu η πρώτη εικόνα είναι ελκυστική. Η σχάρα με μια επαρκείς προτάσεις κρεατικών σε συνδυασμό με σαλάτες μπορεί από μόνη της να καλύψει τις απαιτήσεις του πελάτη. Παράλληλα και σε επίπεδο ορεκτικών η παλέτα των γεύσεων διακρίνεται για την ευρύτητα των πιάτων που προτείνει – βρήκα ενδιαφέροντα τα τσιγαριστά άγρια χόρτα και το σαγανάκι με ταλαγάνι και φύλλο κανταΐφι. Η εικόνα συμπληρώνεται από ένα μικρό αριθμό πιο σύνθετων κυρίως όπως το κοκοράκι φρικασέ με άγρια χόρτα σπανάκι και μυρώνια ή το χοιρινό ρολό πανσέτας με πέστο αρωματικών, σάλτσα σόγιας, καραμέλα και δαμάσκηνα. Ενδιαφέρουσα είναι και η σπεσιαλιτέ του εστιατορίου, το αργοψημένο στη γάστρα για οκτώ ώρες χοιρινό κότσι. Για φίλους των επιδορπίων τόσο το πολίτικο εκμέκ με παγωτό καϊμάκι όσο και η μους σοκολάτας είναι δύο καλές προτάσεις.