![Τρία ινδικά εστιατόρια για μετά το «Lunchbox»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2501387/red.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Αν η ινδική ταινία που βγαίνει αυτήν την εβδομάδα στις αίθουσες σου ανοίξει την όρεξη, πήγαινε…
![Τρία ινδικά εστιατόρια για μετά το «Lunchbox» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2501387/red.jpg)
…στο «Red Elephant»
Στην ινδική ταβέρνα των Αμπελοκήπων θα βρεις samosas, ινδικούς κρεμμυδοκεφτέδες, κοτόπουλο tikka, karahi ή jalfrezi και άλλα πολλά και αναλόγως αρωματικά πιάτα.
![Τρία ινδικά εστιατόρια για μετά το «Lunchbox» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2501387/india.jpg)
…στο «Tandoori»
Καρφώνει ινδικό σημαιάκι σε ένα ξύλινο ντεκ στη Γλυφάδα και προτείνει, μαζί με δροσερή raita, biryani (πιλάφι), κοτόπουλο madras ή vindaloo και μια ωραία συλλογή από μπίρες.
![Τρία ινδικά εστιατόρια για μετά το «Lunchbox» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2501387/kohenoor.jpg)
…στο «Κohenoor»
Είναι στο Γκάζι, είναι αρκετά μινιμαλιστικό (για ινδικό) και μαγειρεύει νόστιμα: δοκίμασε το τρυφερό αρνάκι ψημένο στο φούρνο ταντούρ και το beef tiger, αν είσαι τολμηρός ως προς την κάψα.