![Κατερίνα Γώγου: Το γαμώτο που δεν έζησα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/250x300/crop/both/b8/b8e1fb7625784010a267191d275a0e2f.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Κατερίνα Γώγου: Το γαμώτο που δεν έζησα
- Διάρκεια: 90'
Η παράσταση βασίζεται στη ζωή και το έργο της αντισυμβατικής ποιήτριας αλλά και την πυκνή, σε ιστορικό χρόνο, περίοδο που έζησε μία από τις σημαντικές δημιουργούς της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Η άγρια μοναδικότητα των στίχων της, η εκπληκτική της ενσυναίσθηση για τη ζωή στο αστικό τοπίο, η έμπρακτη αγάπη της για το διαφορετικό, το περιθώριο, τους κολασμένους, η αυτοκαταστροφική της διαδρομή -που λειτουργεί ως καθρέφτης μιας ολόκληρης κοινωνίας- την τοποθέτησαν κορυφαία του Χορού στην «Αγία Τριάδα των Εξαρχείων», (Σιδηρόπουλος, Άσιμος, Γώγου), αλλά και ισότιμη των Ελύτη, Ρίτσου και Σεφέρη σε αναγνωσιμότητα.
Ερμηνεύουν: Έλ. Αϊβαλιώτου, Χ. Νικολάου, Χ. Γεωργιάδης.