![Lovetrain2020](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x405/0,63,608,404/crop/both/cb/cba8b641ba76485a926c5413e2d402ea.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Εμανουέλ Γκατ, ένας από τους σημαντικότερους χορογράφους της γενιάς του, φέρνει στον χώρο Η' της Πειραιώς 260 (22 και 23/7) την ιδιαίτερη παράσταση "LOVETRAIN2020". Ο γνώριμος στο ελληνικό κοινό Ισραηλινός καλλιτέχνης έρχεται στο φετινό φεστιβάλ με ένα έργο - γιορτή του χορού, του σώματος και της ζωής.
Λίγα λόγια για την παράσταση
Το "LOVETRAIN2020" είναι ένα έργο για την ουτοπία, λέει ο ίδιος ο Εμανουέλ Γκατ. Τον ανέφικτο, ιδεώδη "μη τόπο" όπου η συμβίωση χωρίς συγκρούσεις μπορεί να γίνει πραγματικότητα. Η ουτοπία στα έργα του Γκατ δεν παρουσιάζεται σαν ιδέα αλλά πραγματώνεται στον τρόπο που δημιουργείται η χορογραφία.
![LOVETRAIN2020](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/a1/a12343b4dd4f430cbe3024d071cf020d.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Σώματα που ενώνονται και απομακρύνονται, δυναμικές ομαδικές χορογραφίες, ντουέτα και σόλο ξεδιπλώνονται πάνω σε αξέχαστες επιτυχίες των Tears for Fears, της βρετανικής new wave μπάντας, ανακαλώντας την synth-pop ουτοπική ατμόσφαιρα της δεκαετίας του 1980.
Τα κοστούμια, σχεδιασμένα από τον Τόμας Μπράντλι, χορευτή της ομάδας του Εμανουέλ Γκατ, με τον όγκο και τη θεατρικότητά τους εξυπηρετούν και αναδεικνύουν ιδανικά τη γραφή του Ισραηλινού χορογράφου, ενώ οι κιαροσκούρο φωτισμοί, σε επιμέλεια του ίδιου του Γκατ, επιτείνουν την μπαρόκ, λαμπερή, πληθωρική ατμόσφαιρα της παράστασης.
![LOVETRAIN2020](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8f/8fc782bd6b32455a812ecfab51ec134e.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το σόου του Ισραηλινού δημιουργού είναι μια βαθιά ανάσα φρέσκου αέρα, ένα χορογραφικό πυροτέχνημα που μεταφέρεται στη σκηνή από ένα θίασο εξαιρετικών χορευτών. Μια πραγματικά ιδιαίτερη παράσταση με θερμή υποδοχή διεθνώς, ένα θέαμα στο σταυροδρόμι χορού και μουσικής που έχει συγκινήσει το κοινό όπου έχει ταξιδέψει. Το "LOVETRAIN2020" είναι ο Εμανουέλ Γκατ στα καλύτερά του!
Για εισιτήρια, επισκεφθείτε το viva.gr με ένα κλικ εδώ.
Info: Για περισσότερες πληροφορίες, πλοηγηθείτε στο aefestival.gr.
Περισσότερες πληροφορίες
LOVETRAIN2020
Ο Εμάνουελ Γκατ χορογραφεί μία παράσταση που αφιερώνεται στην ουτοπία. Στα έργα του, η έννοια αυτή παύει να είναι απλώς μία ιδέα. Αντίθετα, ο Γκατ τής δίνει υπόσταση μέσα από τον τρόπο που προσεγγίζει τη δημιουργία, έχοντας στο πλάι του μία ομάδα μακροχρόνιων συνεργατών με την οποία εξερευνά της ανθρώπινες αλληλεπιδράσεις και εμπειρίες. Στο "LOVETRAIN2020", ο καλλιτέχνης δημιουργεί έναν ύμνο στη ζωτικότητα, χορογραφώντας σώματα που άλλοτε ενώνονται σε ομάδες ή ντουέτα και άλλοτε απομακρύνονται. Τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της παράστασης δίνει η μουσική, με τις διαχρονικές επιτυχίες της βρετανικής new wave μπάντας Tears for Fears, καθώς και τα ογκώδη κοστούμια και οι κιαροσκούρο φωτισμοί.