![Εύα Βλασσοπούλου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x405/0,0,608,341/crop/both/04/04b1e698717649a58b2441058c243715.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ολοκληρώνεται το Σάββατο 8 και την Κυριακή 9 Απριλίου η σειρά θεατρικών αναλογίων "Παραβάσεις" που διοργανώνεται από το Κέντρο Πολιτισμού - Ίδρυμα "Σταύρος Νιάρχος" στον Φάρο. Ο φετινός κύκλος είχε στο επίκεντρο το έργο του αξεπέραστου Ουίλιαμ Σαίξπηρ, και συγκεκριμένα τις κωμωδίες του, υπό τον γενικό τίτλο "Αγάπης Αγώνες". Ο έρωτας, η πλάνη και η έμφυλη ταυτότητα, όπως τα πραγματεύτηκε ο Ουίλιαμ Σαίξπηρ σε τέσσερις από τις πιο χαρακτηριστικές και διασκεδαστικές κωμωδίες του, αποτέλεσαν τα θέματα της φετινής σειράς δραματοποιημένων αναλογίων. Μετά το "Αγάπης αγώνας αγονος" (μετάφραση: Στρατής Πασχάλης, σκηνοθεσία: Άρης Μπαλής), τη "Δωδέκατη νύχτα" (μετάφραση: Νίκος Χατζόπουλος, σκηνοθεσία: Κατερίνα Γιαννοπούλου) την "Κωμωδία των παρεξηγήσεων" (μετάφραση: Διονύσης Καψάλης, σκηνοθεσία: Μάνος Βαβαδάκης), ο φετινός κύκλος ολοκληρώνεται με το "Ημέρωμα της στρίγγλας", σε μετάφραση της Κατερίνας Αγγελάκη-Ρουκ, διασκευή του Έκτορα Λυγίζου και σκηνοθεσία της Εύας Βλασσοπούλου, όπου η κλασική ιστορία της ανυπότακτης Κατερίνας και του νεαρού Πετρούκιου ζωντανεύει με τα πιο απλά υλικά, ενώ θέτει το ερώτημα: Μήπως, τελικά, ο μεγάλος Βάρδος, μέσα από τον "δούρειο ίππο" του κωμικού, ασκούσε κριτική στα έμφυλα στερεότυπα ή πρόκειται για μια καυστική σάτιρα του μισογυνισμού και της πατριαρχίας;
Ερμηνεύουν μαζί με την σκηνοθέτιδα οι Κορίνα-Άννα Γκουγκουλή, Κωνσταντίνος Ζωγράφος, Έκτορας Λυγίζος, Γρηγόρης Μπαλλάς, Κατερίνα Πατσιάνη, Ιάσονας Στασινός, Αινείας Τσαμάτης.
![Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/7e/7ee835cc9d95443abbb819084da76de7.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η υπόθεση
Στην Πάντοβα του 1600, ο σιορ Μπατίστας αποφασίζει να μην παντρέψει την περιζήτητη κόρη του, Μπιάνκα, προτού βρεθεί σύζυγος για την πρωτότοκή του, τη δύστροπη Κατερίνα. Ο γλυκός Λουκέντιος ερωτεύεται παράφορα την Μπιάνκα, ενώ ο αψύς Πετρούκιος, εποφθαλμιώντας και την καλή της προίκα, βάζει σκοπό να "εξημερώσει" την ανυπότακτη Κατερίνα.
Στην παράσταση της Κυριακής 9/4, θα υπάρχει ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα.
Περισσότερες πληροφορίες
Το ημέρωμα της στρίγγλας
Καυστική σάτιρα του μισογυνισμού και της πατριαρχίας ή κωμική εκμετάλλευση των κοινωνικών στερεοτύπων της εποχής του συγγραφέα; Η διάσημη κωμωδία ανεβαίνει στο πλαίσιο των «Παραβάσεων» του Κέντρου Πολιτισμού - Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος» με γενικό τίτλο «Αγάπης αγώνες» σε καλλιτεχνική επιμέλεια του Έκτορα Λυγίζου.