Είναι δύσκολο να οριστεί μέσα σε λίγες λέξεις το τουριστικό προφίλ μιας από τις μεγαλύτερες γεωγραφικές περιοχές της χώρας. Από την Καστοριά μέχρι την Καβάλα και από τα Γρεβενά μέχρι τη Χαλκιδική και το Κιλκίς, κάθε νομός έχει τα δικά του ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Μοναδικής ομορφιάς δάση, πανέμορφες δαντελωτές παραλίες, λίμνες και ποτάμια συνθέτουν ένα εξαιρετικό φυσικό τοπίο γεμάτο εναλλαγές. Από τη μεγαλοσύνη του Νέστου και την ορμητικότητα του Αλιάκμονα ταξιδεύουμε στην υδάτινη ηρεμία των Πρεσπών και της Κερκίνης. Αρχαιολογικοί χώροι και σημαντικά μνημεία, όπως το Δίον κάτω από τον Όλυμπο, η μεγαλοπρεπής Βεργίνα και οι αναρίθμητες βυζαντινές εκκλησίες της πόλης της Βέροιας, μαρτυρούν τη μακραίωνη Ιστορία της Μακεδονίας. Στο τρίτο πόδι της Χαλκιδικής, στη χερσόνησο του Άθω, με τα παρθένα φυσικά τοπία και τα μοναστήρια του Αγίου Όρους συγκεντρώνεται το θρησκευτικό ενδιαφέρον, ενώ τα μεγάλα resorts στις ακτές του νομού αποτελούν καλοκαιρινό πόλο έλξης για ταξιδιώτες από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό. Τα χιονοδρομικά κέντρα του Καϊμακτσαλάν, του Φαλακρού και του Βερμίου, με διαφορετικό προφίλ το καθένα, μονοπωλούν τις χειμωνιάτικες αποδράσεις στην περιοχή, ενώ οι πιο έμπειροι λάτρεις των σπορ του βουνού τολμούν διαδρομές στους ορεινούς όγκους του Ολύμπου, που δεσπόζει πάνω από το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου.
Από την ατμοσφαιρική Καβάλα, με το ιδιαίτερο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον και τα νεανικά στέκια, μέχρι...
Από τον Εθνικό Δρυμό Πρεσπών μέχρι την ατμοσφαιρική λιμνοπολιτεία της Καστοριάς και από τα...
Από τις πιο πλούσιες σε εναλλαγές κι εμπειρίες γωνιές της Ελλάδας, και η καρδιά της Μακεδονίας,...
Ένας από τους πιο αναπτυγμένους τουριστικά προορισμούς για καλοκαιρινές διακοπές αλλά και μια...
Παραλίες, beach bar, γνωριμία με τον Όλυμπο, οινικές διαδρομές, ballooning. Η Πιερία συνδυάζει βουνό και θάλασσα μοναδικά.
Μοναδική φυσική ομορφιά και σπουδαία λιμναία γοητεία, ολοζώντανες πόλεις και καρτποσταλικά χωριά, ζωηρή γαστρονομία και τεράστια οινική κληρονομία. Καλώς ήρθατε στη Μακεδονία.
Tο Πολυκεντρικό Μουσείο Αιγών στη Βεργίνα, με τη σφραγίδα της αρχαιολόγου Αγγελικής Κοτταρίδη, υπόσχεται μια νέα, ολιστική και δυναμική προσέγγιση της σχέσης αρχαιολογικού χώρου - μουσείου – επισκέπτη και όντως το πετυχαίνει.
Όποιο είδος διασκέδασης κι αν τραβάει η όρεξή σας, τα καρναβάλια ανά την Ελλάδα έχουν κάτι για τον καθένα.
Η Ντίνα Γκρουμούτη και ο Μπάμπης Δούκας σε ένα οδοιπορικό με πρωτεΐνες και τανίνες σε τέλεια εναλλαγή.
H Θεσσαλονίκη ετοιμάζεται να διεκδικήσει το μητροπολιτικό της πεπρωμένο, με νέα τοπόσημα και σημαντικά projects να συνοδεύουν την ξενοδοχειακή άνθηση που ανανεώνει συνεχώς το πρόσωπό της, δημιουργώντας ιδανικό υπόβαθρο για τη συνεχή επέκταση της γαστρονομικής της σκηνής.
Οίνος και εστίαση συνδέονται μοναδικά στην περιοχή του Ξινόμαυρου.
Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου. Ακολουθούν οι must προορισμοί για όσους λατρεύουν το τρίπτυχο βουνό, τζάκι, χιόνι.
Πεθυμήσατε ταξίδι την τελευταία στιγμή, χωρίς ιδιαίτερο budget και διάθεση για προγραμματισμό; Σας δίνουμε ιδέες για μονοήμερες εκδρομές από Αθήνα και Θεσσαλονίκη για κάθε διάθεση.
Η ορεινή Ελλάδα μας εξιτάρει, μας καλεί να την ανακαλύψουμε ξανά και ξανά. Κάθε φθινόπωρο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου.
Αγαπημένοι προορισμοί σε θάλασσα και στεριά, ταυτισμένοι με τα έθιμα των ημερών, που όμως μας φαίνονται εξίσου ελκυστικοί και χωρίς αυτά, ή έστω με συμβολικές δράσεις.
Από τον διαχρονικό Παρνασσό και το οικογενειακό Μαίναλο μέχρι το θρυλικό Καϊμακτσαλάν και την κοντινή Ζήρια, μόλις περάσει η κακοκαιρία ετοιμαζόμαστε για weekends ή μονοήμερες εκδρομές στα χιονοδρομικά όλης της Ελλάδας.
Η βασίλισσα του Βορρά επενδύει στην εξωστρέφεια που έχει έτσι κι αλλιώς στη φύση της και παρουσιάζει ένα ανανεωμένο πρόσωπο με έμφαση στη γαστρονομική πρωτοτυπία, αλλά και στις επενδύσεις σε δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους.
Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το 2ο Συνέδριο Οινοτουρισμού στο Αμύνταιο, μια πόλη που έχει συνδέσει την ιστορία της με το κρασί.
Το καλοφαγικό στέκι του Ευόσμου συμπληρώνει δυο χρόνια αφοσίωσης στις πρωτότυπες γεύσεις και την προσεγμένη πρώτη ύλη, και γιορτάζει με ένα πάρτι εκλεκτής οινοπωσίας και ζωηρού κεφιού.
Eτοιμάζουμε βαλίτσες για εξορμήσεις με πολιτιστική αύρα από την Πελοπόννησο και τους Δελφούς μέχρι την Καλαμπάκα και τα Γιάννενα.
Το street-food στέκι του Δημήτρη Παμπόρη παρουσιάζει αφράτα baos με την υπογραφή βραβευμένων σεφ και φιλανθρωπική γεύση, έως τις 13 Νοεμβρίου.
Πριν ξεκινήσετε για weekend στον αγαπημένο σας ορεινό προορισμό σημειώστε οπωσδήποτε τις παρακάτω ταβέρνες και εστιατόρια, αξιολογημένα από τον Alpha Guide, για εγγυημένα γευστικές στάσεις.