Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Κλείνει σε μοναδικό πακέτο τη μαγεία της λιμνοθάλασσας, το ηπειρώτικο ορεινό τοπίο, βυζαντινά αξιοθέατα και τοπική γαστρονομία, συνθέτοντας το πακέτο μιας απόδρασης γεμάτης εκπλήξεις.
Η πρωτεύουσα της Αιτωλοακαρνανίας μας υποδέχεται σε ένα οδοιπορικό που έχει για προορισμό αυθεντικές γευστικές συγκινήσεις, βασισμένες σε μερικά από τα πιο πολύτιμα deli προϊόντα της Ελλάδας.
Εντυπωσιασμένος από μια φύση που προκαλεί δέος και μια παραδοσιακή κουζίνα που αξίζει με το παραπάνω τη δοκιμή επέστρεψε ο Διονύσης Κούκης από την Ορεινή Ναυπακτία, και μας τη συστήνει για τις πρώτες φθινοπωρινές εξορμήσεις.
Ένα ταξίδι μύησης στο κρασί, στους μύθους και στις φυσικές ομορφιές της Πελοποννήσου, ό,τι πρέπει για την πρώτη κοντινή απόδραση μετά το lockdown.
Ο ιδρυτής της K-Gold Temporary Gallery μας μιλά για την έκθεση «Ξύπνησα με ένα μαρμάρινο κεφάλι στα χέρια» και τη δική του Λέσβο.
Με αφετηρία το Σαν Φρανσίσκο, εξερευνούμε τον θαυμαστό κόσμο της Βόρειας Καλιφόρνια σε ένα ταξίδι που τα έχει όλα.
H κομητεία του Κεντ και οι γραφικές παραθαλάσσιες και μη πόλεις της είναι το αγαπημένο playground των Λονδρέζων σε απόσταση αναπνοής από την πολύβουη μητρόπολη.
Ταξιδεύουμε στο πολύπλευρο νησί του Ανατολικού Αιγαίου, με την ευγενική πρόσκληση του Ούζου ΜΙΝΙ, κάνουμε υπέροχες βουτιές σε αναζωογονητικά κρύα και… καυτά νερά, τσιμπολογάμε σουγάνια, ανακαλύπτουμε τα ίχνη από την πλούσια ιστορία της Λέσβου.
Δεν υπάρχει άλλο μέρος σε ολόκληρη την Ελλάδα με τη λιμναία μαγεία του Νομού Φλώρινας. Τέσσερις μοναδικές λίμνες δημιουργούν ένα μαγευτικό σύνολο, που σε συνδυασμό με το αρχιτεκτονικό και γαστρονομικό ενδιαφέρον της περιοχής αποτελούν μια μοναδική για τα ελληνικά δεδομένα πρόταση τουριστικής εξόρμησης.
Από τα πολύχρωμα σοκάκια και τα ανεξάντλητα μουσεία και αξιοθέατα της Νάπολης στους αργούς ρυθμούς της απόλαυσης της καρτποσταλικής ιταλικής ριβιέρας του Αμάλφι, ένα καλοκαιρινό ταξίδι στη σκιά του Βεζούβιου είναι από τις εμπειρίες που αξίζει να ζήσεις μία φορά στη ζωή σου.
Με φύση υπέροχη, μυθολογική αύρα και σύντομες διαδρομές γεμάτες εικόνες, κρεατοφαγία επιπέδου και καλή τουριστική υποδομή, η ορεινή Κορινθία είναι ταμάμ για low profile χειμωνιάτικα σαββατοκύριακα – αλλά ακόμη και για μονοήμερη.
Από το χαλαρό beach life στο Καψάλι και από τις νέες προτάσεις αγροτουρισμού μέχρι τις πρώτες private pools, βρήκαμε τα Κύθηρα σε φάση ανανέωσης, που όμως δεν τους έχει στερήσει τίποτε από τη σοφιστικέ γοητεία τους.
Το πρώτο πράγμα που σου κάνει εντύπωση στον ορειβατικό χάρτη της Οίτης είναι οι αμέτρητες πηγές που ο χαρτογράφος έχει σημειώσει στην επιφάνειά του. Ακολουθήσαμε τα ίχνη τους και σας καλούμε σ’ ένα φυσιολατρικό γουικέντ στην καταπράσινη Οίτη.
Οδηγώντας ανάμεσα σε δάση, τρεχούμενα νερά και αμπελώνες στο Πάικο και τα Κρούσια, τα δύο βουνά του Κιλκίς, η Μαρία Κρύου απολαμβάνει εκπληκτικά μακεδονίτικα τοπία και συναντά νέους ανθρώπους που αναδεικνύουν τη γενέτειρά τους σε ανερχόμενο προορισμό. Ωραία ιδέα για weekend ή ακόμη και για μονοήμερη για όσους μένουν στη βόρεια Ελλάδα τώρα που περιοχή βρίσκεται σε μεθυστικό mood λόγω του τρύγου.
Με τα μανιτάρια να δίνουν τον τόνο στα εστιατόρια αλλά και στους ξενώνες, ο αγαπημένος ορεινός προορισμός της Ηπείρου είναι αυτήν την εποχή στα καλύτερά του.
Η Ντένη Καλλιβωκά βρίσκει την επιτομή της καλής ζωής στις ανοιξιάτικες εξοχές της Προβηγκίας: καλό φαγητό σε όλες τις βαθμίδες των εστιατορίων, υπέροχα ξενοδοχεία, μοναδικά τοπία και διαδρομές με άρωμα λεβάντας.
Η Άρτεμις Τζίτζη γοητεύεται από την αιώνια ομορφιά της λίμνης, ακολουθεί τους Καστοριανούς στις καλύτερες διαδρομές στην όχθη της και ανακαλύπτει τα νέα και τα μυστικά στέκια τους.
Ανανεωμένα, με νέες ξενοδοχειακές αφίξεις, ωραία βραδινά στέκια και με το χιονοδρομικό κέντρο στα πάνω του, βρήκε η Άρτεμις Τζίτζη τα Καλάβρυτα, ενώ και η Ζαρούχλα συνεχίζει την ανοδική της πορεία. Τώρα που επιτέλους χιόνισε και με την 25η Μαρτίου ενόψει, τι περιμένετε;