Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Ονειρεύεστε ταξίδι στο Μαρόκο; Μόλις γυρίσαμε από ένα κινηματογραφικό road trip και μοιραζόμαστε μαζί σας μερικές μόνο από τις εικόνες του viewmaster που συνθέτει το ταξίδι από το κοσμοπολίτικο Μαρακές ως τις εσχατιές της Σαχάρας, και πίσω πάλι.
Με το χιόνι και τη λιακάδα να δίνουν το ένα τη θέση του στο άλλο αλλά και τα πρώτα Καρναβάλια ενόψει, η ορεινή Ελλάδα μάς περιμένει για ταξίδι.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Γυρίσαμε τις δυτικές και νότιες ακτές της Πορτογαλίας σ' ένα ταξίδι με αυτοκίνητο πλούσιο σε επικού μεγέθους αμμουδιές, βραχώδη τοπία - και γεύσεις.
Εσθονία | Λετονία | Λιθουανία: 8 μέρες, 1.400 χιλιόμετρα και 6 στάσεις στα τρία μικρά κράτη της Βαλτικής θάλασσας, σ’ ένα οδοιπορικό που ευωδιάζει gingerbread και ζεστό μπαχαρένιο κρασί.
Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου. Ακολουθούν οι must προορισμοί για όσους λατρεύουν το τρίπτυχο βουνό, τζάκι, χιόνι.
Η πρώτη αργία μετά τις διακοπές, η οποία με... λίγη καλή θέληση γίνεται τετραήμερο, μας βρίσκει έτοιμους για εξορμήσεις σε αγαπημένες τοποθεσίες.
Κλείνει σε μοναδικό πακέτο τη μαγεία της λιμνοθάλασσας, το ηπειρώτικο ορεινό τοπίο, βυζαντινά αξιοθέατα και τοπική γαστρονομία, συνθέτοντας το πακέτο μιας απόδρασης γεμάτης εκπλήξεις.
Η πρωτεύουσα της Αιτωλοακαρνανίας μας υποδέχεται σε ένα οδοιπορικό που έχει για προορισμό αυθεντικές γευστικές συγκινήσεις, βασισμένες σε μερικά από τα πιο πολύτιμα deli προϊόντα της Ελλάδας.
Το πιο εκτενές πρόγραμμα για την επετειακή χρονιά τρέχει εκεί όπου άναψε η σπίθα της ανεξαρτησίας και προτείνει είκοσι μία διαδρομές για να «βιώσεις την ιστορία ταξιδεύοντας». Κάναμε μια βόλτα και μεταφέρουμε εντυπώσεις.
Νικόπολη, Κασσώπη, Γίτανα, Δωδώνη και Αμβρακία αρθρώνουν τη ραχοκοκαλιά ενός πρότυπου προγράμματος που φιλοδοξεί να ξεκλειδώσει όλες τις ομορφιές της Ηπείρου.
Στον ιταλικό Νότο, στο τακούνι της πιο διάσημης μπότας, ανάμεσα στην Αδριατική και το Ιόνιο Πέλαγος, βρίσκεται μια ιταλική περιφέρεια με ελληνικό DNA και πόλεις που νομίζαμε πως υπάρχουν μόνο στις σελίδες των παραμυθιών. Κι όμως, τις είδαμε μπροστά μας...
Ένα μεθυστικό άρωμα αναδύεται κάθε καλοκαίρι από την Προβηγκία, ενώ μια βιολετί θάλασσα από ανθισμένες λεβάντες, που ευθύνεται για τα πιο καρτποσταλικά τοπία της περιοχής, μας προκαλεί να γίνουμε ζωγράφοι.
Προικισμένες με μοναδική φυσική ομορφιά, αλλά και σπουδαία λιμναία γοητεία, η Φλώρινα κι οι γειτόνισσές της μας καλούν για road trips με φόντο το βαθυπράσινο τοπίο και προορισμό τη δροσερή τους σαγήνη.
Εντυπωσιασμένος από μια φύση που προκαλεί δέος και μια παραδοσιακή κουζίνα που αξίζει με το παραπάνω τη δοκιμή επέστρεψε ο Διονύσης Κούκης από την Ορεινή Ναυπακτία, και μας τη συστήνει για τις πρώτες φθινοπωρινές εξορμήσεις.
Στα μάτια ενός εναλλακτικού ταξιδιώτη η Ήπειρος παραμένει ανεπηρέαστη απ’ το Covid-19 καλοκαίρι, το ίδιο ελκυστική κι απόρθητη, μιας και η μέθεξη με τη φύση που τόσο απλόχερα προσφέρει ήταν πάντοτε μοναχικό χούι. Κάναμε μια βόλτα στην πανέμορφη ακτογραμμή της, σταματώντας στον Αμβρακικό και τα εξωτικά Σύβοτα.
Το ταξίδι είναι σημαντικότερο από τον προορισμό και μια γεύση από τη χαρά του καλοκαιρινού on the road μπορούμε να πάρουμε ακόμη και με βάση την Αθήνα. Ετοιμάσαμε λοιπόν τρία ανέμελα αττικά roadtrips με πολλές στάσεις για μακροβούτια και φυσιολατρικά ενσταντανέ.