Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας και της 25ης Μαρτίου αποτελούν πρώτη τάξεως ευκαιρία για εκδρομές σε ξενοδοχεία και ξενώνες που ξεχωρίζουμε.
Με το χιόνι και τη λιακάδα να δίνουν το ένα τη θέση του στο άλλο αλλά και τα πρώτα Καρναβάλια ενόψει, η ορεινή Ελλάδα μάς περιμένει για ταξίδι.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Μοναδική φυσική ομορφιά και σπουδαία λιμναία γοητεία, ολοζώντανες πόλεις και καρτποσταλικά χωριά, ζωηρή γαστρονομία και τεράστια οινική κληρονομία. Καλώς ήρθατε στη Μακεδονία.
Να ξυπνάς σ' έναν ιστορικό πύργο και ν' ατενίζεις το μανιάτικο τοπίο από ψηλά, όπως οι κάτοικοί του για αιώνες -μοναδική εμπειρία!
Γραφικά χωριά με πετρόχτιστα σπιτάκια, ενδιαφέροντα μουσεία, παραθαλάσσια θέρετρα, ιστορίες και άνθρωποι που γλυκαίνουν την ψυχή, μαγικά ηλιοβασιλέματα και γαστρονομικές εκπλήξεις ξεδιπλώνονται στην Κεντρική Εύβοια, σ’ αυτό το πολύπαθο κομμάτι γης, που κάθε φορά μας διδάσκει πως από τις δυσκολίες αναγεννάσαι πιο δυνατός.
Είναι το πρώτο νησάκι των Μικρών Κυκλάδων μετά τη Νάξο. Ένα μικρό νησάκι που έχει αγαπηθεί πολύ και που σε αυτό το ταξίδι έχουμε την ευκαιρία να το γνωρίζουμε μέσα από τους ανθρώπους του και τις ιστορίες τους. Περπατάμε και κολυμπάμε πολύ. Τρώμε φανταστικά.
Η Λέσβος μπορεί να τοποθετείται ανάμεσα στα πολλά νησιά της Ελλάδας που (αυτο)προσδιορίζονται ως εναλλακτικά, ή πολυσυλλεκτικά, πόσα όμως μπορούν να περηφανεύονται ότι έχουν γραμμένη στην πέτρα τους μια ιστορία που πάει πίσω μέχρι και 20 εκατομμύρια χρόνια;
Μικροί μεταλλωρύχοι, εκκολαπτόμενοι ιππείς, river-volley, συναντήσεις με λύκους και αρκούδες… Οι μικροί ταξιδιώτες έχουν την τιμητική τους.
Αν ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου ξυπνήσετε με ταξιδιάρικες διαθέσεις, ιδού τρεις low budget μονοήμερες με θέμα!
Η πρώτη αργία μετά τις διακοπές, η οποία με... λίγη καλή θέληση γίνεται τετραήμερο, μας βρίσκει έτοιμους για εξορμήσεις σε αγαπημένες τοποθεσίες.
Από τον διαχρονικό Παρνασσό και το οικογενειακό Μαίναλο μέχρι το θρυλικό Καϊμακτσαλάν και την κοντινή Ζήρια, μόλις περάσει η κακοκαιρία ετοιμαζόμαστε για weekends ή μονοήμερες εκδρομές στα χιονοδρομικά όλης της Ελλάδας.
Κάθε φορά που θέλουμε το βλέμμα μας να ταξιδέψει και η καρδιά μας να ζεσταθεί (και είναι πολλές), επιστρέφουμε σε αγαπημένες στιγμές από τα χειμερινά μας ταξίδια που θέλουμε να ξαναζήσουμε το συντομότερο.
Ανεξάντλητη και εν πολλοίς ανεξερεύνητη η μεγαλόνησος της διπλανής πόρτας, προσφέρεται για σύντομες αποδράσεις εντός και εκτός σεζόν, και πολύ περισσότερο τώρα που καλό είναι να κρατάμε τις αποστάσεις μας.
Σε λιγότερες από δύο ώρες από την Αθήνα, βρεθήκαμε στο Δήμο Καρύστου που γνωρίζει φέτος μια νέα αίγλη. Κάναμε ένα οδοιπορικό σε δροσερά φαράγγια, ανέγγιχτες παραλίες και άλυτα μυστήρια της μυθολογίας και… αναμεταδίδουμε.
Ξαναεπισκεφτόμαστε νοητά μια από τις ομορφότερες γωνίες της ιταλικής εξοχής και ευχόμαστε στη γειτονική χώρα να αναρρώσει το συντομότερο.
Νέοι, ανανεωμένοι πεζόδρομοι, όμορφα μαγαζιά και ανερχόμενες πιάτσες κάνουν τα Ιωάννινα ακόμη πιο φιλικά δίνοντας την αίσθηση μιας πόλης που δεν επαναπαύεται, ακολουθεί το σήμερα και διεκδικεί το δικό της μερίδιο από την αύξηση του τουρισμού.
Το ιστορικό χωριό του Πάρνωνα μας περιμένει με οργανωμένες δραστηριότητες και πλούσιο γιορτινό πρόγραμμα.