![EXIT ABOVE](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x405/0,14,608,355/crop/both/f0/f06dd21d1c7f4d0d99a665780856b9eb.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Από τις σημαντικότερες μορφές του σύγχρονου χορού διεθνώς, η εμβληματική δημιουργός Αν Τερέζα ντε Κεερσμάκερ επιστρέφει στο Ηρώδειο μαζί με την ομάδα της, τη διάσημη Rosas, για να παρουσιάσει το "Exit above – after the tempest” (25/6) στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.
![Exit above - after the tempest](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/39/39808e359dd84536b63221227f697dd6.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Λίγα λόγια για την παράσταση
Το "Exit above – after the tempest” είναι μια καταιγίδα κίνησης, μια εκρηκτική χορογραφία που συνδυάζει το βάδισμα με τα μπλουζ, με 13 performers επί σκηνής και ζωντανή μουσική. Με το μοναδικό της ταλέντο να χορογραφεί, η Ντε Κέιρσμακερ συνδέει στην παράσταση τον χορό με την ιστορία της δυτικής ποπ μουσικής.
Το έργο φωτίζει τον τρόπο που τα μπλουζ "δημιουργούν" την κοινότητα, την αίσθηση του "μαζί" με μια προσέγγιση πολυσυλλεκτική, ποικιλόμορφη, συμπεριληπτική. Οι performers, παρότι ξεχωρίζουν ως άτομα, παραμένουν συνεχώς "συνδεδεμένοι"⋅ είναι άλλωστε συνδημιουργοί του έργου. Με αυτόν τον τρόπο η καθημερινή πράξη του βαδίσματος μεταμορφώνεται σε μια απαιτητική χορογραφία που κατακλύζει βαθμιαία τη σκηνή με την εκρηκτική της ενέργεια.
Στο νέο της έργο, η Κεερσμάκερ επιστρατεύει τον μάγο του ήχου Ζαν-Μαρί Άερτς, την κρυστάλλινη φωνή και τη σαγηνευτική ερμηνεία της Μέσκερεμ Μέις, ανερχόμενης Φλαμανδής τραγουδοποιού αιθιοπικής καταγωγής, και τον Βραζιλιάνο χορευτή και κιθαρίστα των μπλουζ Κάρλος Γκάρμπιν. Έχοντας κάνει πρεμιέρα τον Μάιο του 2023, το "Exit above" έχει διαγράψει θριαμβευτική πορεία σε όλα τα μεγάλα φεστιβάλ της Ευρώπης (Αβινιόν, Βιέννη, Ρώμη) και αποθεώνεται από τους κριτικούς.
![Exit above - after the tempest](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/19/19987ae509954af7acc54e84c20c5a05.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Ποια είναι η Αν Τερέζα ντε Κεερσμάκερ;
Από τη δεκαετία του 1980, που πρωτοεμφανίστηκε, η Αν Τερέζα ντε Κεερσμάκερ καθιερώθηκε ως ηγετική φυσιογνωμία του "νέου φλαμανδικού χορού" και εξελίχθηκε, μαζί με την ομάδα της, Rosas, σε εμβληματική μορφή της παγκόσμιας χορευτικής σκηνής. Το ενδιαφέρον της για τη σχέση χορού και μουσικής ξεκινά από το πρώτο της έργο "Fase, Four Movements to the Music of Steve Reich" (1982) και εκφράζεται μέσα από έναν δυναμικό διάλογο που υπερβαίνει τον απλό αντικατοπτρισμό της μουσικής στη χορευτική δομή. Καθώς η σχέση αυτή εξελίσσεται στον χρόνο, η χορογράφος ενσωματώνει, συχνά πια, χορευτές και μουσικούς σε μια κοινή χορογραφική συνθήκη. Έχει χορογραφήσει με μοναδικό τρόπο έργα του Μπαχ, του Μότσαρτ και του Στιβ Ράιχ, μεταξύ άλλων.
Το 1995 η Ντε Κέιρσμακερ ίδρυσε το P.A.R.T.S., ένα από τα σημαντικότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα για τον σύγχρονο χορό, το πρόγραμμα σπουδών του οποίου συνομιλεί διαρκώς με τη σύγχρονη καλλιτεχνική έρευνα και δημιουργία. Το 2014 τιμήθηκε με τον Χρυσό Λέοντα στην Μπιενάλε της Βενετίας για το σύνολο του έργου της.
Η παράσταση θα πλαισιωθεί από ειδική εκδήλωση που διοργανώνουν το Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου και η Τράπεζα Πειραιώς στις 3 Ιουλίου στις 8 μ.μ., στον Χώρο Ε της Πειραιώς 260. Χρησιμοποιώντας το έργο της Κεερσμάκερ ως αφετηρία σκέψης και συζήτησης και με στόχο την ανάδειξη των αξιών που η Πειραιώς υποστηρίζει, θα πραγματοποιηθεί στρογγυλή τράπεζα με συμμετέχοντες και συμμετέχουσες δημιουργούς από διάφορα καλλιτεχνικά πεδία, η οποία θα κινηθεί γύρω από θέματα προσβασιμότητας και συμπερίληψης στις Τέχνες, όσο και αξιοποίησης της καθημερινής εμπειρίας ως υλικού για την καλλιτεχνική δημιουργία.
![Exit above - after the tempest](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/11/11ea00923c4243bdbcc8722c7ea30018.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Οι συντελεστές
Στην παράσταση ερμηνεύουν οι: Abigail Aleksander, Jean Pierre Bure, Lav Crnčević, Jose Paulo dos Santos, Rafa Galdino, Carlos Garbin, Nina Godderis, Solal Mariotte, Meskerem Mees, Mariana Miranda, Ariadna Navarrete Valverde, Cintia Sebők, Jacob Storer. Τα σκηνικά της παράστασης επιμελήθηκε ο Michel Francois, τα κοστούμια είναι δια χειρός Aouatif Boulaich και τα φώτα σχεδίασε ο Max Adams.
Περισσότερες πληροφορίες
Exit above - after the tempest
Από τις σημαντικότερες δημιουργούς του σύγχρονου χορού, η Αν Τερέζα ντε Κεερσμάκερ επιστρέφει στο Ηρώδειο με την ομάδα της για να μας παρουσιάσει το νέο της έργο που έχει αποθεωθεί από τους κριτικούς σε μεγάλα φεστιβάλ της Ευρώπης (Αβινιόν, Βιέννη, Ρώμη). Πρόκειται για μια χορογραφία για δεκατρείς περφόρμερ με ζωντανή μουσική, όπου η οικεία σε όλους μας πράξη του βαδίσματος συναντά τα μπλουζ. Το έργο φωτίζει τον τρόπο που τα μπλουζ «δημιουργούν» την κοινότητα, την αίσθηση του «μαζί», σε μια απαιτητική χορογραφία που κατακλύζει βαθμιαία τη σκηνή με την εκρηκτική της ενέργεια. Η Κεερσμάκερ επιστρατεύει εδώ τον μάγο του ήχου Ζαν-Μαρί Άερτς, τη σαγηνευτική ερμηνεία της Μέσκερεμ Μέις, ανερχόμενης Φλαμανδής τραγουδοποιού αιθιοπικής καταγωγής, και τον κιθαρίστα Κάρλος Γκάρμπιν.