Το "Kill the movement", η νέα δουλειά της χορογράφου Ίριδας Καραγιάν, είναι μια απάντηση στα βιώματα της εποχής, σε οριακές καταστάσεις βίας, οργής και θρήνου. Δυο χορευτές (Μάνος Κότσαρης, Παγώνα Μπουλμπασάκου) μέσα σε ένα φανταστικό περιβάλλον που θυμίζει εικονικό παιχνίδι μάχονται με όλες τους τις δυνάμεις απέναντι σε νοητούς αντιπάλους. Μαζί τους μια σειρά από αρχειακά υλικά από το διαδίκτυο αναμιγνύονται με τίτλους και post από τα social media συνθέτοντας εκ νέου θραύσματα από εικόνες και φράσεις που μας κατακλύζουν. Η παράσταση θα παιχτεί στον χώρο Palm Tree-MCA από τις 20/6, για λίγες παραστάσεις (21, 22, 23, 27, 28/6).
Το έργο επιχειρεί να (ανα)κατασκευάσει αφηγήσεις, προσωπικές και συλλογικές μνήμες, διερευνώντας τη δυναμική σχέση ανάμεσα στο σώμα και την κίνηση, τον ήχο, την ψηφιακή εικόνα και το κείμενο. Η χορογράφος ωθεί τους ερμηνευτές στα όριά τους, σε αλλεπάλληλες προσπάθειες έκφρασης και αντίστασης. Τη μουσική του "Kill the movement" συνέθεσε ο ILIOS, ενώ τα βίντεο της παράστασης δημιουργήθηκαν από τη χορογράφο. Σημειώστε ότι ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος.
Λίγα λόγια για την Ίριδα Καραγιάν
Η Ίρις Καραγιάν ζει και εργάζεται στην Αθήνα και είναι χορογράφος. Έχει παρουσιάσει έργα στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Το 2010 απέσπασε το 1ο βραβείο χορογραφίας Jarmila Jebrakova award στο New Europe Festival 2010. Ανακηρύχθηκε καλλιτέχνης Aerowaves το 2013 με το έργο "Mothers", καθώς επίσης το 2020 με το έργο "Unauthorised". Το 2017 ήταν υπότροφος του Kone Foundation στο Saari της Φινλανδίας, τo 2018 απέσπασε την υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright για την πραγματοποίηση της καλλιτεχνικής της έρευνας στη Νέα Υόρκη και το 2020 την υποτροφία του Ιδρύματος Bogliasco στην Ιταλία. Τα έργα της έχουν υποστηριχθεί και επιχορηγηθεί από το ΥΠΠΟΑ, το ΕΚΕΘΕΧ, τη ΣΤΕΓΗ του ιδρύματος Ωνάση, το Ίδρυμα Ιωάννου Φ. Κωστόπουλου, το Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου.