![phenomenon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/99/99652326a65444f0ac9a85e24b5efcb1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο οργανισμός Phenomenon Anafi και η Συλλογή Kerenidis Pepe μάς προσκαλούν στην πέμπτη διοργάνωση του διεθνούς προγράμματος σύγχρονης τέχνης phenomenon, που θα πραγματοποιηθεί στην Ανάφη από τις 24 Ιουνίου έως τις 7 Ιουλίου. Με την συμμετοχή των Majd Abdel Hamid, CAConrad, Pauline Boudry / Renate Lorenz, Pierre Leguillon, Zoe Leonard, Valentina Magaletti, Ίρις Τουλιάτου, Μαρία Τομάζου και Trevor Yeung.
![phenomenon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/d2/d2ba37f3206e40eb8f4ea47faf90648a.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Με αφορμή τη συμπλήρωση δέκα χρόνων από τη σύλληψη και διοργάνωση της πρώτης έκδοσης του προγράμματος, το phenomenon 5 θα επιχειρήσει μία ανασκόπηση μέσα από τη διερεύνηση της έννοιας της "επι-στροφής", όχι ως μια αναδρομή σε ένα συγκεκριμένο παρελθόν, αλλά ως μια επιτελεστική πράξη που (ανα)διαμορφώνει την πραγματικότητα.
![phenomenon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/05/055c35e367244997ac4b281f66d532f3.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Οι καλλιτέχνες καλούνται να συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα καλλιτεχνικής φιλοξενίας, που περιλαμβάνει μία σειρά από παράλληλες δράσεις και μια έκθεση με έργα που έχουν δημιουργήσει μέσα από την άμεση εμπειρία τους στο νησί. Το δημόσιο πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί από τις 24 έως τις 30 Ιουνίου, και περιλαμβάνει μια βραδιά ποίησης με το CAConrad, μια ζωντανή συναυλία της Valentina Magaletti, μια επιτελεστική δράση από τον Pierre Leguillon, καθώς και μια προβολή και ομιλία με τις Pauline Boudry / Renate Lorenz and Zoe Leonard, μεταξύ άλλων. Η έκθεση θα λάβει χώρα σε διάφορα σημεία του νησιού και τα εγκαίνια της θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 29 Ιουνίου.
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.