![Everything is the Same but Everything is Different Έφη Χαλιορή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu609x403/0,37,609,379/crop/both/eb/ebfe7b89ef3e45e59da5644db0cf5710.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά πρόκειται να παρουσιαστεί για πρώτη φορά η ατομική έκθεση "Everything is the Same but Everything is Different" της φωτογράφου Έφης Χαλιορή. Η έκθεση είναι μέρος του "APhF:24 Satellite Program" και του πολιτιστικού προγράμματος "Ημέρες Θάλασσας" του Δήμου Πειραιά.
Το "Everything is the Same but Everything is Different" επικεντρώνεται στη θάλασσα. Στον φυσικό αυτό τόπο, που, όπως σημειώνει ο ιστορικός και κριτικός τέχνης και επιμελητής εκθέσεων, Χριστόφορος Μαρίνος "η θάλασσα είναι παντού η ίδια αλλά πάντα διαφορετική. Κάθε φορά αλλάζει από τον τόπο και τον τρόπο που την κοιτάμε, από τη χρονική στιγμή που βρισκόμαστε και από την ψυχολογική μας διάθεση".
![Everything is the Same but Everything is Different Έφη Χαλιορή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/3f/3f663909b238424eb2306a957dfbd50e.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Οι φωτογραφίες της Έφης Χαλιορή επαληθεύουν τη μοναδικότητα του βλέμματος. Μπορεί εκ πρώτης όψεως να μοιάζει συνηθισμένη, ωστόσο η θέα της θάλασσας που καταγράφει με τον φακό της είναι ξεχωριστή, αποκλειστικά δική της. Είναι μια συναισθηματικά φορτισμένη θέα, γιατί συνδέεται με τη σύγχρονη Οδύσσεια χιλιάδων προσφύγων που επιχειρούν να διασχίσουν, όχι πάντοτε επιτυχημένα, το ανατολικό Αιγαίο από την Τουρκία.
![Everything is the Same but Everything is Different Έφη Χαλιορή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/b1/b183def434b0456191756a5e93acc1c1.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Στις εικόνες της, που είναι τραβηγμένες την άνοιξη του 2015 στη Χίο και στη Λέσβο, υπονοούνται όλα αυτά που συμβαίνουν στα ταραγμένα νερά της Μεσογείου, υπενθυμίζοντας μας πως το σκηνικό δεν θα είναι ποτέ ξανά το ίδιο. Μπορεί το φυσικό τοπίο να παραμένει αμετάβλητο στον χρόνο, ωστόσο η συλλογική μνήμη το καθιστά δραματικό. Όλα έχουν αλλάξει, κι ας μη φαίνεται.
Η Έφη Χαλιορή είναι εικαστική φωτογράφος με έδρα την Αθήνα, Ελλάδα. Συμμετείχε σε διάφορες εκθέσεις σε γκαλερί και κέντρα τέχνης διεθνώς (Μουσείο Σαγκάη Κίνα, Εθνικό Κέντρο Τέχνης Τόκιο, Salon d’Automne Γαλλία). Το έργο της ασχολείται με τη φθαρτή φύση της ανθρώπινης ζωής και της γης, μέσα από ένα πρίσμα της δικής της γεωγραφικής θέσης πάνω σε αυτήν. Απλότητα, μινιμαλισμός και αφαιρετικότητα είναι κεντρικά στοιχεία στο συνολικό έργο της. Ωστόσο, μέσα από συνεχή παρατήρηση, μεταφέρει μια συμπυκνωμένη εμπειρία του θέματος της και όχι απλώς μια αισθητική τεκμηρίωση.
Εγκαίνια: 5/6 (8 μ.μ.)
Info: Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά | 30/5-30/6 | Ώρες λειτουργίας: Δευτ.-Παρ.: 10 π.μ. – 2 μ.μ.& 6-9 μ.μ., Σαβ., Κυρ.: 10 π.μ. – 2 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.