![Κοινή Αφετηρία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu538x532/0,57,538,359/pad/both/9d/9d90023dc5a2430f88066892319126f7.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η αίθουσα τέχνης Τεχνοχώρος παρουσιάζει για το μήνα Δεκέμβριο μια ομαδική έκθεση ζωγραφικής και γλυπτικής με τίτλο "Κοινή Αφετηρία". Τα εγκαίνια της έκθεσης θα λάβουν χώρα την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου. Την επιμέλεια της έκθεσης έχουν η Ηλέκτρα Δουμά-Χαλκούση και ο Ελωίζος Θεμιστοκλέους.
Πρόκειται για μια έκθεση που έχει ως στόχο να αναδείξει τη σχέση μαθητή-καθηγητή και πως αυτή μπορεί να εμπνεύσει τους καλλιτέχνες σε δημιουργικό επίπεδο και να καθορίσει την μετέπειτα καλλιτεχνική τους πορεία. Σε αυτή την έκθεση συναντώνται δέκα διαφορετικοί μεταξύ τους καλλιτέχνες, έχοντας ως κοινή αφετηρία το εργαστήριο σχεδίου και ζωγραφικής της Πάτρας "Θεμιστοκλέους", εκεί που όλοι πραγματοποίησαν τα πρώτα τους βήματα στο χώρο της τέχνης, και μας παρουσιάζουν μια ευρεία γκάμα έργων. Ο καθένας προσδίδει τη δική του προσωπική πινελιά και όλοι μαζί δημιουργούν έναν άκρως ενδιαφέροντα καλλιτεχνικό διάλογο με τον δάσκαλο τους Ελωίζο Θεμιστοκλέους, προσκαλώντας ταυτόχρονα το κοινό που θα επισκεφθεί την έκθεση να συμμετάσχει.
Στην έκθεση συμμετέχουν οι: Κωνσταντίνος Δαρείος, Θάνος Δημογιαννόπουλος, Άγγελος Θεμιστοκλέους, Ελωίζος Θεμιστοκλέους, Ανδριάνα Μαλτέζου, Αλέξανδρος Μπακατσέλος, Αγγελική Πολίτη, Θεοδώρα Τσοπόκη, Αλέξης Φούντζουλας και τιμητικά ο Χαράλαμπος Θεμιστοκλέους, ιδρυτής του εργαστηρίου από το 1983.
![Κοινή Αφετηρία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/0e/0e7a83da95824c68bc5124b7a0f385bc.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ο ένας εκ των δύο επιμελητών της έκθεσης, Ελωίζος Θεμιστοκλέους, μεταξύ άλλων αναφέρει: "Στην ομαδική έκθεση "Κοινή Αφετηρία", η τέχνη γίνεται πείραμα, διάλογος, και πηγή έμπνευσης. Είναι μια ευκαιρία για να εξερευνήσουμε τον κόσμο της δημιουργικότητας μέσα από τα μάτια τόσο των δασκάλων όσο και των μαθητών. Είναι μια υπενθύμιση ότι η τέχνη είναι πάνω απ' όλα ένα ταξίδι προς την αυτογνωσία και την αυτοεκφραστικότητα, και η διαδρομή αυτή είναι ακόμα πιο σημαντική όταν γίνεται μαζί με εκείνους που μας καθοδηγούν και μας εμπνέουν.
![Κοινή Αφετηρία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/14/14bff765883d4af6b436fac4e3d6c26b.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στην έκθεση επιλέξαμε μερικούς αξιόλογους καλλιτέχνες που έχουν βρει το δικό τους δρόμο και φιλοδοξούμε να επαναλάβουμε το εγχείρημα τα επόμενα χρόνια. Καθώς κάθε καλλιτέχνης έχει το δικό του ύφος διαμορφώνεται μία ποικιλία στην εικαστική έκφραση, συναντώντας έργα από την αφηρημένη γεωμετρία μέχρι το ρεαλισμό και από τη γλυπτική έως την ψηφιακή τέχνη."
Εγκαίνια: 1/12 (5-10 μ.μ.)
Info: Τεχνοχώρος | 1-30/12 | Ώρες λειτουργίας: Τρ., Πεμ., Παρ.: 11 π.μ. – 2.30 μ.μ. & 5.30-8.30 μ.μ., Τετ.: 11 π.μ. – 5 μ.μ., Σαβ.: 11 π.μ. – 4 μ.μ. | Είσοδος ελεύθερη
Ακολουθεί το εορταστικό ωράριο από τις 19-30 Δεκεμβρίου:
Τρίτη 19, Πέμπτη 21 και Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 12-8.30 μ.μ.
Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 12-6.30 μ.μ.
Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 11 π.μ. – 4 μ.μ.
Κυριακή 24 Δεκεμβρίου 12-3 μ.μ.
Τετάρτη 27 έως Παρασκευή 29 Δεκεμβρίου 12-8.30 μ.μ.
Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 11 π.μ. – 5 μ.μ.
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.