![I don’t care who you are](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/92/928793f236e7448397351a26d9a60a8c.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δύο εκθέσεις εγκαινιάζονται στις 24 και 25 Νοεμβρίου στο "Local infection of the cosmopolitan" και πρόκειται για μια σπονδυλωτή περιήγηση στο εμπορικό τρίγωνο της Αθήνας που ξεκίνησε τον Μάιο του 2023. Οι εκθέσεις, σε επιμέλεια Γιώργου Γεωργακόπουλου είναι οι: "I don’t care who you are" και "The beauty and its rival".
"I don’t care who you are"
![I don’t care who you are](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/28/28a2ab40e6154facbe2f2d9a02abb5e0.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η έκθεση "I don’t care who you are" ("Δε με νοιάζει ποιος είσαι") εγκαινιάζεται την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου στην Απόλλωνος 25 Πλάκα, Μητρόπολη. Εξετάζει τη μετάλλαξη της Αθήνας τα τελευταία 25 χρόνια. Ο τίτλος της δανείζεται από μια πατροπαράδοτη έκφραση που χαρακτήριζε μία Αθήνα σχεδόν αμιγώς ελληνοκεντρική, πριν το κύμα των καινούριων μονίμων κατοίκων τη μετατρέψει σε μία πολυπολιτισμική μητρόπολη. Η έκθεση θα είναι διαθέσιμη στο κοινό μέχρι τις 3 Δεκεμβρίου.
![I don’t care who you are](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/1b/1bcc4bc385a64a7e966a48dc74cf26a1.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Tη νέα αυτή πραγματικότητα σχολιάζουν οι Paolo Incarnato, Werner Widmer, Ανδρέας Βούσουρας, Κώστας Τσώλης, Νίκος Παπαδημητρίου, Χλόη Ακριθάκη, Σπύρος Αγγελόπουλος, Παναγιώτης Κουλουράς, Ανδρέας Λυμπεράτος.
Εγκαίνια: 24/11 (7-10 μ.μ.)
Ώρες: Καθημερινά και σαββατοκύριακα, 6-10 μ.μ.
"The beauty and its rival"
![I don’t care who you are](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/4d/4d038d4551c34dd7b412b20ff3ed4dd4.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στο κέλυφος του παλαιού αθηναϊκού Ξενοδοχείου "Βύρων"στην καρδιά της Πλατείας Αγίας Ειρήνης, εγκαινιάζεται το Σάββατο 25 Νοεμβρίου η έκθεση "The beauty and its rival" ("Η ομορφιά και ο αντίπαλός της"). Η μετάλλαξη του από το πρώτο και πιο αριστοκρατικό ξενοδοχείο των αρχών του 19ου Αιώνα της Αθήνας ως νέας πρωτεύουσας στην τωρινή του κατάσταση κέλυφος - απομεινάρι, και η μετάβαση του στο άμεσο μέλλον σε μια νέα συνθήκη, θέτει το ερώτημα του κατά πόσο έτοιμοι είμαστε να αντιμετωπίσουμε τις ραγδαίες αλλαγές που συντελούνται στο Αθηναϊκό τοπίο, και πόσο η νέα παλιά Αθήνα μας κρατά δέσμια στην ιδεοληψία της. Η έκθεση θα είναι διαθέσιμη στο κοινό μέχρι τις 28 Νοεμβρίου.
![The beauty and its rival](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/2d/2dbfaa7c81074a84ad17aa0229ca0ddc.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το ιδανικό μελλοντικό μοντέλο της πόλης αναζητούν μέσα από πειραματικά έργα και εγκαταστάσεις οι, Noam Assayag, Capten, Στέλλα Δημητρακοπούλου, Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος, Έκτορας Θεουλάκης, Αλέξανδρος Κοντογεωργακόπουλος/ Οδυσσέας Κλεισούρας, Κατερίνα Μπότσαρη, Ελένη Πολυχρονίδου, Lah Porella και Νατάσσα Πουλαντζά.
Εγκαίνια: 25/11 (7-10 μ.μ.)
Ώρες: Καθημερινά και σαββατοκύριακα, 6-10 μ.μ.
Δείτε όλες τις εκθέσεις της πόλης στον οδηγό τεχνών του athinorama.gr.