![Είμαι άνθρωπος, όχι σκουπίδι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu399x532/6,195,399,471/pad/both/04/0443652841874d9d991cb0ce0c745381.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η νέα δημιουργός της street art, Ελλάδα Στασινόγλου, βρήκε έναν νέο τρόπο για να μιλήσει για το τράφικινγκ ανήλικων προσφύγων. Συνδυάζοντας αφίσα δρόμου, κινηματογράφο με τηλέφωνο και επιστρατεύοντας τους κάδους σκουπιδιών και την επαυξημένη πραγματικότητα (AR) η ελληνικής καταγωγής καλλιτέχνιδα από τον Καναδά μάς φέρνει καθημερινά αντιμέτωπους με ένα μοναδικό εγχείρημα ψηφιακής αντικουλτούρας και κοινωνικής σάτιρας.
Η αφίσα με το μήνυμα "Είμαι άνθρωπος όχι σκουπίδι" κολλιέται μόνο πάνω σε κάδους και λειτουργεί ως οθόνη προβολής μιας ταινίας σε επεισόδια. Η αφίσα-πύλη-ταινία-εγκατάσταση κλείνει ήδη 2 χρόνια παρουσίας και πρόσφατα ξεκίνησε να προβάλει το 8ο επεισόδιο.
"Η αφίσα μου είναι το απόλυτο δείγμα DIY κινηματογράφου. Όλα εξαρτώνται από εμένα", τονίζει η Ελλάδα Στασινόγλου. "Σαν κρεμμύδι που ξεφλουδίζεται στρώμα-στρώμα, έτσι και η ιστορία μου ξετυλίγεται επεισόδιο-επεισόδιο, δίνοντας το χρόνο στη πόλη να εξοικειωθεί με αυτή τη νέα ψυχεδελική εμπειρία αλλά και σε εμένα να ωριμάσω μαζί με το έργο μου".
![Είμαι άνθρωπος, όχι σκουπίδι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/8a/8a99f4cc0b0b43498f297061e6a7a5b1.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Σύμφωνα με τη νεαρή δημιουργό που ήρθε από τον Καναδά στην Αθήνα πριν 4 χρόνια, "η πολυμεσική αφίσα μου είναι κατ΄αρχάς ένα πολιτικό έργο, βαθύτατα καταγγελτικό, που αξιοποιεί την επαυξημένη πραγματικότητα και το δημόσιο χώρο για να μιλήσει με γλαφυρό τρόπο για τη σήψη της ελληνικής κοινωνίας".
![Είμαι άνθρωπος, όχι σκουπίδι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/86/8650f2bf8ebc4ed9ac5313bbe3f019f3.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Η Ελλάδα Στασινόγλου γεννήθηκε στο Μόντρεαλ. Ήρθε στην Αθήνα το 2020, σε ηλικία 15 χρονών. Το 2021 τάραξε τα νερά του χώρου της τέχνης και τεχνολογίας με την ψηφιακή εφαρμογή (app) χωρικής επαυξημένης πραγματικότητας "StasisHellas". Μια ανελέητη σάτιρα της ελληνικής κατάστασης με αναφορές στις νεοελληνικές παθογένειες, στερεοτυπικές συμπεριφορές, σύνδρομα και εθνικές φαντασιώσεις, με αφορμή την επέτειο για τα 200 χρόνια.
![Είμαι άνθρωπος, όχι σκουπίδι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/47/4712f68aca1145f583c20c3af2b3ef90.jpg?v=1&maxwidth=680&)
Όλα τα επεισόδια της ταινίας "Είμαι άνθρωπος όχι σκουπίδι" φιλοξενούνται σε πλήρη μορφή στη www.stasishellas22.gr