![Murder by Death](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu609x397/0,27,609,369/crop/both/42/4214cdbddff5480aa30b5dca52985a7e.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Mooviereel και η Ελληνοαμερικανική Ένωση εγκαινιάζουν ένα νέο κινηματογραφικό εγχείρημα, το "HAU Movie Club", με την προβολή της κλασικής αμερικανικής κωμωδίας μυστηρίου "Πρόσκληση σε Γεύμα από έναν Υποψήφιο Δολοφόνο", την Τετάρτη 17/1 (7.15). Η ταινία του Ρόμπερτ Μουρ διακωμωδεί τις ταινίες και βιβλία μυστηρίου, με έμπνευση φημισμένους ντετέκτιβ της αστυνομικής λογοτεχνίας, όπως τον Ηρακλή Πουαρό, κι ένα δυνατό καστ να ενσαρκώνει τους καλεσμένους του απειλητικού δείπνου, που αναγκάζονται να βρουν τον δολοφόνο προκειμένου να σωθούν οι ίδιοι: Μάγκι Σμιθ, Άλεκ Γκίνες, Πίτερ Σέλερς, Πίτερ Φολκ, αλλά και ο συγγραφέας Τρούμαν Καπότε ("Πρόγευμα στο Τίφανις", "Εν Ψυχρώ") σε έναν ξεχωριστό cameo ρόλο.
Το Reverb Festival επιστρέφει στις 19/1, αναδεικνύοντας για άλλη μια φορά την εναλλακτική σκηνή της πόλης μέσω της τέχνης και της ποικιλομορφίας. Από τις 3.30 το μεσημέρι έως τις 11.30 το βράδυ, η Δημοτική Αγορά Κυψέλης γεμίζει με ανεβαστικά μπιτάκια από disc jockey σύγχρονης ηλεκτρονικής μουσικής, ενώ φυσικά οι παρευρισκόμενοι μπορούν να δοκιμάσουν ποτά και κοκτέιλ από επαγγελματίες του χώρου. Λίγες μέρες νωρίτερα, στη ΔΑΚ διοργανώνεται ένα αποχαιρετιστήριο event για την έκθεση "Fragments of Time" που φιλοξενείται στον χώρο του 365 by illustradays. Το διήμερο 13 και 14/1 (11.30 π.μ.-8.30 μ.μ.) θα διεξαχθούν εικαστικά εργαστήρια και δημιουργικές δράσεις για παιδιά και ενήλικες.
![Αλέξης Κυριτσόπουλος Παράλληλα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/52/5239998697ba4f9ca4ec3c3dc5929432.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Αν και είναι λίγα τα εικαστικά πρότζεκτ που τρέχουν αυτόν τον μήνα, οι αθηναϊκοί χώροι τέχνης διοργανώνουν ξεναγήσεις και διάφορα events για να μας παρακινήσουν να τους επισκεφθούμε: στην Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων ο ζωγράφος Αλέξης Κυριτσόπουλος συναντά τον επιμελητή και ιστορικό τέχνης Χριστόφορο Μαρίνο για μια ξεχωριστή περιήγηση στην έκθεση "Παράλληλα". Πρόκειται για την πρώτη αναδρομική έκθεση του Κυριτσόπουλου, που περιλαμβάνει έργα από το 1963 έως σήμερα. Η πρώτη ξενάγηση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 14/1, στις 12 το μεσημέρι. Ο εικαστικός Δημήτρης Χαντζόπουλος μάς προσκαλεί να δούμε και τη δική του έκθεση, "Selfies", μέσα από μια ειδική ξενάγηση παρέα με τη δημοσιογράφο Μαργαρίτα Πουρνάρα, στον χώρο τέχνης 16 Φωκίωνος Νέγρη (13/1, 12.30 μ.μ.).
Περισσότερες πληροφορίες
Δημήτρης Χαντζόπουλος. Selfies
Σε γλυπτά και ζωγραφικές κατασκευές, φιλοτεχνημένα την τελευταία τριετία παρελαύνουν μορφές από τον κόσμο της ζωγραφικής, της λογοτεχνίας και της σύγχρονης κουλτούρας, όσο κι απ’ τον κόσμο των γελοιογραφιών, που δημιουργεί στην πολύχρονη διαδρομή του. Μέσα από παράδοξες συνθέσεις υλικών, ξύλινες επιδαπέδιες και επιτοίχιες κατασκευές, ζωγραφικά έργα με πηλό και papier-mâché, οι χαρακτηριστικές ολόμαυρες φιγούρες των σατιρικών σκίτσων του Δημήτρη Χαντζόπουλου ζωντανεύουν στις τρεις διαστάσεις και δημιουργούν ένα σκηνικό φαντασίας και με έναν απρόσμενο τρόπο προβληματίζουν για τις επιδράσεις της ψηφιακής πραγματικότητας.
Αλέξης Κυριτσόπουλος. Παράλληλα
Η πρώτη αναδρομική έκθεση του ζωγράφου Αλέξη Κυριτσόπουλου, με έργα από το 1963 έως σήμερα. Ο Αλέξης Κυριτσόπουλος είναι ένας από τους σημαντικότερους Έλληνες ζωγράφους, με πλούσιο και πολυδιάστατο έργο, που έχει αφήσει ισχυρό αποτύπωμα από τη μεταπολίτευση μέχρι σήμερα. Στην περίπτωσή του, το χρώμα εξυπηρετεί τον βαθύτερο σκοπό της ζωγραφικής: να προσφέρει "παρηγοριά, ελπίδα και ανάσα για να τα βγάλουμε πέρα". Ο Κυριτσόπουλος παίζει με τα χρώματα ανακαλύπτοντας και αποκαλύπτοντας τις αστείρευτες δυνατότητές τους. Εξίσου σημαίνοντα ρόλο με το χρώμα διαδραματίζει στη ζωγραφική του η μουσική, αρχής γενομένης από τα εξώφυλλα δίσκων, με πρώτο το "Φορτηγό" (1966) του Διονύση Σαββόπουλου, με το οποίο μεταφράζει αποτελεσματικά την ευαισθησία του τραγουδοποιού, και αργότερα με τα εμφανώς πιο ζωγραφικά "Παράλογα" (1976) του Μάνου Χατζιδάκι. Η ζωγραφική του Κυριτσόπουλου είναι γεμάτη παράξενα, παράδοξα, περίφημα, ανέλπιστα και πρωτάκουστα περιστατικά, χαριτωμένα και πεντανόστιμα λόγια, αφάνταστες και πρωτόφαντες περιπέτειες – με τη διαφορά όμως ότι όλα αυτά συμβαίνουν τώρα, γύρω μας, στη γειτονιά μας, και όχι σε κάποιο μακρινό πλανήτη ή σε μια μυθική χώρα.