![Αγγελική Παπούλια Crossing Europe1](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu609x457/0,24,609,366/pad/both/0e/0e594ec14e0d424ab5e7a6b5001d61f2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στην πόλη Λιντζ (Linz) της Αυστρίας, αυτές τις μέρες διεξάγεται το κινηματογραφικό φεστιβάλ Crossing Europe (26/4-1/5), το οποίο κάθε χρόνο επιλέγει ένα πρόσωπο από όλο τον κόσμο κάνοντας αφιέρωμα προς τιμήν του. Φέτος, οι διοργανωτές επέλεξαν για πρώτη φορά ηθοποιό και συγκεκριμένα την Αγγελική Παπούλια.
![Αγγελική Παπούλια Crossing Europe2](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/45/452401afcdee434185943685c814a5f2.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στο πλαίσιο του φεστιβάλ προβάλλονται μερικές από τις πιο χαρακτηριστικές ταινίες στις οποίες έχει πρωταγωνιστήσει η Παπούλια, όπως ο υπόψηφιος για Όσκαρ "Κυνόδοντας" (Γιώργος Λάνθιμος, 2009), δύο φιλμ του Σύλλα Τζουμέρκα ("Η Έκρηξη", "Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών"), καθώς επίσης οι πρόσφατες δουλειές της "Ησυχία 6-9" και "Human Flowers of Flesh" (Έλενα Γουίτμαν).
Όπως σημειώνεται στο κείμενο που συνοδεύει το αφιέρωμα: "Με τους εντυπωσιακούς και πολύπλευρους χαρακτήρες που έχει ενσαρκώσει, αρνούμενη να αφήσει περιθώρια για οποιαδήποτε αμφισημία, η Παπούλια δίνει πνοή στο έργο διακεκριμένων Ελλήνων σκηνοθετών. [...] Η δουλειά της ξεχωρίζει από το ανοιχτό μυαλό, την ειλικρίνεια, την εξερεύνηση και πάντα την ανάγκη της αποστολής - μια προσέγγιση που την οδηγεί να ανατρέπει πάντα τις πρσδοκίες". Η Παπούλια, μάλιστα, έδωσε masterclass στο πλαίσιο του φεστιβάλ, το οποίο σύντομα θα είναι διαθέσιμο εδώ.