![Ο Σταμάτης Σπανουδάκης στο «Σπίτι με το Mega»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2552623/stamatis-spanoudakis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Για πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση, ο συνθέτης Σταμάτης Σπανουδάκης παρουσιάζει το διαχρονικό έργο του αυτό το Σάββατο 11/12 στις 22:00 στο «Σπίτι με το Mega». Έχοντας δίπλα του εξαιρετικούς καλλιτέχνες με τους οποίους έχει συνεργαστεί κατά καιρούς, ο σπουδαίος δημιουργός ετοιμάζει μία βραδιά με συνθέσεις-σταθμούς από την μακρόχρονη πορεία του, όπως τα «Κύματα», «Θάλασσα», «Ζει και βασιλεύει», «Το adagio της θάλασσας», «Στην αυλή του βασιλιά», «Πάμε για άλλες πολιτείες», «Έφυγες νωρίς», «Σήμερα», «Γιορτή» και «Ποιος μπορεί».
![Ο Σταμάτης Σπανουδάκης στο «Σπίτι με το Mega» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552623/giannis-parios.jpg)
Στη σκηνή μαζί με τον Σταμάτη Σπανουδάκη ανεβαίνουν η Ελευθερία Αρβανιτάκη, η Ελένη Βιτάλη, η Γλυκερία, ο Μανώλης Μητσιάς και η μόνιμη πλέον συνεργάτιδά του, Αθηνά Χιώτη, για να μας ταξιδέψουν στο μοναδικό έργο του συνθέτη και στιχουργού, ενώ ως special guest εμφανίζεται ο Γιάννης Πάριος σε μία καθηλωτική σύμπραξη. Ο σολίστ του μπουζουκιού Μανώλης Καραντίνης και του βιολιού Κυριάκος Γκουβέντας, καθώς και η χορωδία «Μελωδοί» βάζουν το δικό τους αίσθημα στην ξεχωριστή βραδιά, την παρουσίαση της οποίας αναλαμβάνει η Ρούλα Κορομηλά.