![Αριστουργηματικά animation που δεν πρέπει να χάσεις στο Κανάλι της Βουλής](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2552226/Physique-de-la-tristesse.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Βουλή-Τηλεόραση εμπλουτίζει από αυτήν την Παρασκευή 12/11 τη μεταμεσονύκτια τηλεοπτική ζώνη «Μικροκύματα», με δέκα ωριαίες συλλογές αριστουργημάτων του διεθνούς animation μικρού μήκους, σε πρώτη προβολή στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη φορά που το σύγχρονο ενήλικο animation παρουσιάζεται στην ελληνική τηλεόραση σε τέτοια έκταση και με σταθερή ημέρα και ώρα προβολής, κάθε Παρασκευή τα μεσάνυχτα και σε επανάληψη κάθε Σάββατο στη 01:00.
Η ανθολογία περιλαμβάνει 48 animation παραγωγής 2000-2020, διάρκειας 1 έως 42 λεπτών, από Ευρωπαίους, Ασιάτες και Αμερικανούς δημιουργούς που έχουν χρησιμοποιήσει 2D & 3D Computer Graphics, stop motion, παραδοσιακές τεχνικές, puppet animation και σωρεία άλλων μεικτών ή πρωτότυπων τεχνικών.
Τα έργα έχουν αποσπάσει βραβεία και υποψηφιότητες Όσκαρ, βραβεία Εμίλ (τα ευρωπαϊκά «Όσκαρ» animation), έχουν βραβευτεί στα μεγαλύτερα διεθνή φεστιβάλ του είδους (Ανσύ, Χιροσίμα, Ζάγκρεμπ, Οτάβα κ.α.), και σε μεγάλα διεθνή κινηματογραφικά φεστιβάλ (Κάνες, Βενετία, Βερολίνο, Τορόντο, Σαντάνς), ενώ πολλά από αυτά έχουν προβληθεί και διακριθεί και στο Animasyros.
Τι θα δούμε αυτήν την Παρασκευή στα «Μικροκύματα»;
![Αριστουργηματικά animation που δεν πρέπει να χάσεις στο Κανάλι της Βουλής - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552226/the-physics-of-sorrow.jpg)
Την Παρασκευή 12/11 θα προβληθούν κατά σειρά οι ταινίες:
«Η Φυσική της Θλίψεως» (The Physics Of Sorrow, 27 λεπτά, 2019, Βουλγαρία-Καναδάς)
Το magnum opus ενός από τους πιο σημαντικούς σύγχρονους καλλιτέχνες, του Θεοντόρ Ούσεφ. Ο Ούσεφ, χρησιμοποιώντας μια εντελώς προσωπική τεχνική, μίγμα χαρακτικής και εξαντλητικής επεξεργασίας κάθε καρέ σε 2D και 3D animation, διασκευάζει το ομότιτλο μυθιστόρημα του Γκιόργκι Γκοσποντίνοφ, έναν αναστοχασμό για το παρελθόν και τα βιώματα ενός Βούλγαρου μετανάστη στον Καναδά. Η ταινία κέρδισε δυο βραβεία στο Φεστιβάλ Ανσύ, ενώ επίσης βραβεύτηκε στα Φεστιβάλ του Ζάγκρεμπ και της Χιρόσιμα, φτάνοντας ως την βραχεία λίστα των υποψηφιοτήτων Όσκαρ 2020.
![Αριστουργηματικά animation που δεν πρέπει να χάσεις στο Κανάλι της Βουλής - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552226/negative-space.jpg)
«Κενός Χώρος» (Negative Space, 5 λεπτά, 2018, Ηνωμένο Βασίλειο)
Ένα από τα πιο επιτυχημένα animation των τελευταίων χρόνων, το πολύ σύντομο έργο των Μαξ Πόρτερ, Ρόυ Κουβαχάτα, μια νοσταλγική, μελαγχολική ματιά στην ιδιότυπη σχέση ενός πατέρα με τον γιο του, με την τεχνική του stop motion. Το φιλμ συμμετείχε σε δεκάδες φεστιβάλ, πέρασε στην τελική πεντάδα των υποψηφίων για Όσκαρ 2019, τιμήθηκε με δυο βραβεία στο φεστιβάλ Ανσύ και με βραβείο καλύτερης ταινίας στο Φεστιβάλ Τάμπερε.
![Αριστουργηματικά animation που δεν πρέπει να χάσεις στο Κανάλι της Βουλής - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552226/Daughter.jpg)
«Κόρη» (Daughter, 15 λεπτά, Τσεχία)
Ένα από τα πιο αξιοσημείωτα ντεμπούτα στην ιστορία του animation. Η πρωτοεμφανιζόμενη νεαρή Τσέχα Ντάρια Κατσίβα, χρησιμοποιώντας μια περίπλοκη τεχνική κινηματογράφησης με μικροκάμερες στο stop motion, παρουσιάζει μια σειρά από γεγονότα που κλυδωνίζουν τη σχέση κόρης – πατέρα σε μεγάλα πλάνα μεγάλης έντασης. Η ταινία τιμήθηκε με το σπουδαστικό Όσκαρ, προκρίθηκε στην τελική πεντάδα υποψηφίων για Όσκαρ 2020, βραβεύτηκε στα Φεστιβάλ Σαντάνς, Ανσύ, Χιρόσιμα, Ζάγκρεμπ.
![Αριστουργηματικά animation που δεν πρέπει να χάσεις στο Κανάλι της Βουλής - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552226/SISTER.jpg)
«Αδελφή» (Sister, 8 λεπτά, Κίνα)
Ένα ξεχωριστό, γλυκόπικρο και γεμάτο χιούμορ φιλμ του Σίκι Σονγκ, με μικτή τεχνική stop motion και 2D computer graphics animation. Μια ματιά στην Κινεζική πραγματικότητα της δεκαετίας του 90 και κάποιες άβολες αλήθειες. Στην τελική πεντάδα υποψηφίων για Όσκαρ 2020 και βραβείων Βρεττανικής Ακαδημίας, μεγάλα βραβεία σε πολλά Αμερικανικά φεστιβάλ.