![Το TV5 Monde μάς πάει στο Φεστιβάλ των Κανών](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2550743/TROUBLE-WITH-YOU-3.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μετά την αναγκαστική περσινή αναβολή, το κορυφαίο κινηματογραφικό Φεστιβάλ των Κανών επιστρέφει με ένα ονειρικό line up ταινιών που, σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό του διευθυντή Τιερί Φρεμό, υπόσχεται να αποζημιώσει και με το παραπάνω τους σινεφίλ. Τα κόκκινα χαλιά στρώθηκαν, οι αστέρες ετοιμάστηκαν και η αυλαία σηκώθηκε στις 6/7, και μέχρι τις 17/7 η Κρουαζέτ θα ζει και πάλι τις γνωστές της κινηματογραφικές δόξες.
Φυσικά, όλοι οι τυχεροί παραβρισκόμενοι θα ακολουθήσουν τα απαραίτητα και αυστηρά μέτρα προστασίας, ενώ για εμάς τους υπόλοιπους η λάμψη του festival des festivals θα έρθει μέσω των ανταποκρίσεων του απεσταλμένου του «α» Χρήστου Μήτση, αλλά και μέσω του TV5 Monde, καθώς για ακόμα μία χρονιά το γαλλόφωνο κανάλι που βλέπουμε ελεύθερα στην ελληνική τηλεόραση θα κινείται όλο τον Ιούλιο σε φεστιβαλικούς, εορταστικούς ρυθμούς.
![Το TV5 Monde μάς πάει στο Φεστιβάλ των Κανών - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2550743/tv5monde.jpg)
Αποκλειστικές συνεντεύξεις ηθοποιών, σκηνοθετών, μελών επιτροπών (ο Σπάικ Λι είναι ο φετινός πρόεδρος της κριτικής επιτροπής), αλλά και σημερινών και αυριανών ταλέντων που θα βρεθούν στην Κρουαζέτ έρχονται καθημερινά στις 7.30 μ.μ. σε απευθείας μετάδοση στο TV5 Monde, ενώ οι προβολές υποψήφιων και βραβευμένων υποτιτλισμένων ταινιών μεγάλου μήκους από προηγούμενα φεστιβάλ θα κάνουν το σαλόνι μας τα βράδια στις 10 μ.μ. να θυμίζει Κρουαζέτ: την Πέμπτη 8/7 προβάλλεται η υποψήφια για 9 Σεζάρ αστυνομική κωμωδία «Το Πρόβλημά μου Είσαι Εσύ» («En liberté!», 2018), στις 11/7 το εμπνευσμένο από την αληθινή ιστορία ενός θύματος βιασμού «Beaty and the Dog» (υποψηφιότητα στο τμήμα «Ένα κάποιο βλέμμα», 2017), το υποψήφιο για Χρυσό Φοίνικα «La Sentinelle» (1992) του Αρνό Ντεπλεσάν στις 15/7, το ακυκλοφόρητο στην Ελλάδα και βραβευμένο με Χρυσό Φοίνικα «Une Aussi Longue Absence» (1961) του Ανρί Κολπί στις 18/7, καθώς και το ντοκιμαντέρ «Sous son regard l'étincelle» αφιερωμένο στο έργο του σπουδαίου φωτογράφου Philippe Doumic, που στη δεκαετία του ’60 φωτογράφισε αμέτρητους ανερχόμενους αστέρες του γαλλικού κινηματογράφου, με κάποιες από αυτές τις λήψεις να γίνονται σύμβολα της Nouvelle Vague.