![Η νέα μουσική εκπομπή της ΕΡΤ φέρνει το jukebox στην tv](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2545391/mousikoKouti-1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Η μουσική ενώνει» είναι το μότο της νέας εβδομαδιαίας μουσικής εκπομπής της ΕΡΤ1 με τίτλο «Μουσικό κουτί». O τίτλος εύκολα θα μπορούσε να μεταφραστεί και σαν jukebox, μιας και το φορμά και η ιδέα της εκπομπής στηρίζεται στη μουσική παράσταση «Juke Βox» του Νίκου Πορτοκάλογλου, ο οποίος αναλαμβάνει το ρόλο του οικοδεσπότη μαζί με την Ρένα Μόρφη.
Από την Τετάρτη 4/11 και κάθε Τετάρτη στις 22:00, οι δυο τους θα συναντούν σε ένα στούντιο-σπίτι καλεσμένους τραγουδιστές ή τραγουδοποιούς από διαφορετικούς μουσικούς χώρους και μέσα από απροσδόκητες συνεντεύξεις με απρόσμενες ερωτήσεις και μουσικά παιχνίδια, θα αποκαλύπτουν γνωστές και άγνωστες στιγμές της ζωής και της επαγγελματικής πορείας τους, ερμηνεύοντας μεταξύ άλλων δικές τους επιτυχίες αλλά και απροσδόκητα τραγούδια που δεν έχουν ξαναπεί ποτέ δημοσίως, εξού και το jukebox – για παράδειγμα, στην πρεμιέρα της εκπομπής στις 4/11 όπου ποδαρικό κάνουν ο Φοίβος Δεληβοριάς και η Νατάσσα Μποφίλιου, η δημοφιλής τραγουδίστρια θα παρουσιάσει την πιο ποπ πλευρά της ερμηνεύοντας Ριάνα.
Στην εκπομπή, παράλληλα, θα δίνεται βήμα σε νέους καλλιτέχνες, οι οποίοι θα εμφανίζονται μπροστά σε καταξιωμένους δημιουργούς για να παρουσιάσουν δικά τους τραγούδια, ενώ ξεχωριστή θέση θα έχουν και αφιερώματα σε όλα τα είδη μουσικής, στην ελληνική παράδοση, στον κινηματογράφο, σε καλλιτέχνες του δρόμου καθώς και σε προσωπικότητες που άφησαν τη σφραγίδα τους στην ελληνική μουσική ιστορία.