![«The Old Guard»: Blockbuster και Netflix πάνε μαζί;](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2543185/the-old-guard.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πρόσφατα το Netflix προχώρησε σε μια ασυνήθιστη για τα δεδομένα του κίνηση, δίνοντας στη δημοσιότητα τη λίστα με τις δέκα δημοφιλέστερες ταινίες του, όπως αυτή δημιουργήθηκε από την αρχή της λειτουργίας του. Στην πρώτη θέση βρέθηκε η περιπέτεια «Extraction» με τον Κρις Χέμσγουορθ, με τον εντυπωσιακό αριθμό των 99 εκατoμμυρίων προβολών, ακολούθησε το viral «Bird Box» με 89 εκατομμύρια και την τριάδα έκλεισε ακόμα μία περιπέτεια, το «Spenser Confidential» με 85 εκατομμύρια προβολές. Λίγο αργότερα, κι ενώ όλοι αναρωτιόμασταν πώς η πανάκριβη παραγωγή του «Ιρλανδού» του Μάρτιν Σκορσέζε βρέθηκε μόλις στην έκτη θέση (64 εκατ.) και γιατί απουσίαζαν από τη δεκάδα τα οσκαρικά «Ρόμα» και «Ιστορία Γάμου», μία ακόμα ανακοίνωση από το Netflix ήρθε να δώσει τις απαντήσεις.
Σύμφωνα με ένα επίσημο tweet, το «Old Guard» που έκανε πρεμιέρα στις 10/7 σαρώνει τόσο στις προβολές, που αναμένεται να ξεπεράσει τα 70 εκατομμυρια views μόλις στον πρώτο μήνα κυκλοφορίας του. Αυτό φέρνει άμεσα τη νέα περιπέτεια με πρωταγωνίστρια την Σαρλίζ Θερόν στο all time top 10, κάνοντας παράλληλα την Τζίνα Πρινς-Μπάιδγουντ τη μοναδική αφροαμερικανή σκηνοθέτιδα της λίστας. Πώς μεταφράζεται λοιπόν αυτή η επιτυχία του «Old Guard»; Εύκολα μπορούμε να πούμε ότι το κοινό του Netflix διψάει για τίμιες blockbuster περιπέτειες, αυτές που σε άλλες συνθήκες θα ήταν ικανές να γεμίσουν τις αίθουσες των multiplex. Και το «Old Guard» που βασίζεται στο επιτυχημένο κόμικ του Γκρεγκ Ρούκα είναι σίγουρα μία από αυτές, σε αντίθεση με τις περισσότερες από τις περιπέτειες του top 10.
![«The Old Guard»: Blockbuster και Netflix πάνε μαζί; - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2543185/the-old-guard-2.jpg)
Στην, ελληνιστί, «Παλιά Φρουρά», η Θερόν ενσαρκώνει την Άντι (ή Ανδρομάχη της Σκυθίας), την επικεφαλής μιας μυστικής ομάδας στρατού αθανάτων. Η Άντι, όπως και τα υπόλοιπα μέλη της τετράδας, ζούσαν κανονικά σε διαφορετικές χρονικές περιόδους στο παρελθόν, ως τη στιγμή που σκοτώθηκαν, αποκτώντας όμως το χάρισμα να αυτοθεραπεύονται. Έκτοτε, με το χρόνο να έχει πια σταματήσει και την εικόνα τους πλέον αναλλοίωτη, πολεμούν για αιώνες να προστατεύσουν τον κόσμο των θνητών, χωρίς να γνωρίζουν πότε θα εξαντληθεί η αθανασία τους. Στο παρελθόν, ένα άλλο μέλος της ομάδας είχε χάσει ανεπιστρεπτί τη ζωή του.
Η ιστορία της Άντι ξεκινά πολλούς αιώνες πριν και αδυνατεί κι η ίδια να θυμηθεί την ηλικία της. Πλέον, βλέποντας την ανθρωπότητα να έχει ξεπέσει, θεωρεί πως η δράση τους είναι μάταιη, μιας και το κακό φαίνεται να μην στερεύει ποτέ. Τότε εμφανίζεται μια νέα πολεμίστρια με τα ίδια ακριβώς χαρίσματα, κι ενώ θα πρέπει να την μυήσουν στη νέα της καθημερινότητα (δηλαδή αιωνιότητα), έρχονται παράλληλα αντιμέτωποι με τον μεγαλύτερο κίνδυνο. Η ταυτότητά τους έχει αποκαλυφθεί σε μια ομάδα διεφθαρμένων επιστημόνων που θα κάνουν τα πάντα για να αντιγράψουν την ικανότητα ίασης που διαθέτουν και να την εκμεταλλευτούν προς όφελός τους.
![«The Old Guard»: Blockbuster και Netflix πάνε μαζί; - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2543185/the-old-guard-1.jpg)
Το τέλος δεν αφήνει καμία αμφιβολία για την ύπαρξη και δεύτερου (τουλάχιστον) μέρους. Αν και η ιδέα του «Old Guard» θα φάνταζε ιδανικότερη σε τηλεοπτική σειρά και όχι ταινία, μιας και θα δινόταν ο απαραίτητος χρόνος ανάπτυξης ρόλων και ιστοριών, η λογική του franchise που σίγουρα έρχεται ταιριάζει γάντι. Δεν μιλάμε για ταινίες που θα αλλάξουν τους κανόνες του είδους, έχουν όμως τα φόντα να γίνουν το πρώτο franchise του Netflix που θα αξίζει δικαιωματικά τον τίτλο του streaming blockbuster. Με σκηνές καταιγιστικής δράσης και εξαιρετικά χορογραφημένες και απαιτητικές σεκάνς μάχης (που παρά το αναπόφευκτο sexiness της Θερόν δεν θυμίζουν στιγμή… σουπερηρωικό catfight), το «Old Guard» άνοιξε έξυπνα και πρωτότυπα το φάκελο «ζωή στην αιωνιότητα», βάζοντας στο μικροσκόπιο την εύθραυστη ψυχολογία ενός αθάνατου ανθρώπου. Με πρωταγωνίστρια τη δυναμική Σαρλίζ Θερόν και ένα προσεγμένο πολυεθνικό καστ, το Netflix μπορεί πια να είναι περήφανο για τις λίστες του.