![To ντοκιμαντέρ για τον Κωστή Παπαγιώργη σε πρώτη τηλεοπτική προβολή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2538961/papagiorgis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Φιλόσοφος; Δοκιμιογράφος; Συγγραφέας; Ιστορικός; Στοχαστής; Τι απ' όλα ήταν ο Κωστής Παπαγιώργης; Οι χιλιάδες φαν του (διότι τέτοιους είχε) έχουν φτιάξει τη δική τους εικόνα γι’ αυτόν. Όσο για το «αθηνόραμα», ήταν μία από τις πιο δυνατές υπογραφές που έχουν περάσει από τις σελίδες του, καθώς επί δεκαεπτά συναπτά έτη διατηρούσε τη στήλη «Λαϊκή Απογευματινή», γράφοντας για την ίδια την Αθήνα, την πολιτική, τα ανθρώπινα πάθη, ακόμα και για τον αγαπημένο του Παναθηναϊκό, ενώ παράλληλα έκανε και κριτική βιβλίου.
Βιβλία και άρθρα του, με θέματα άλλοτε σοβαρά και άλλοτε απλά και καθημερινά, που όμως πίσω από τις γραμμές αποκάλυπταν τη συγγραφική δεινότητα, την ευφυΐα και τη δημιουργική σκέψη ενός εκ των σημαντικότερων σύγχρονων Ελλήνων διανοούμενων και δοκιμιογράφων, αποτέλεσαν την πρώτη ύλη του ντοκιμαντέρ «Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος» (2018) της Ελένης Αλεξανδράκη, που παρουσιάζεται σε πρώτη τηλεοπτική προβολή αυτήν τη Δευτέρα 9/12 (23:00) μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ2.
![To ντοκιμαντέρ για τον Κωστή Παπαγιώργη σε πρώτη τηλεοπτική προβολή - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2538961/kostis-papagiorgis.jpg)
Η σκηνοθέτις και μακροχρόνια φίλη του Κωστή Παπαγιώργη, με παντελή απουσία οπτικοακουστικού υλικού του ίδιου (ο Παπαγιώργης δεν εμφανίστηκε ποτέ στην τηλεόραση ή στο ραδιόφωνο), βασίζεται στα γραπτά του αλλά και σε αφηγήσεις πολύ δικών του ανθρώπων για να φωτίσει τις άγνωστες πτυχές του λαϊκού διανοούμενου.
Από τη γυναίκα του Ράνια Σταθοπούλου μέχρι σπουδαία πρόσωπα της λογοτεχνίας, όπως η συγγραφέας Ζυράννα Ζατέλη και ο ποιητής Μιχάλης Γκανάς, άνθρωποι από τον στενό του κύκλο μιλούν γι’ αυτόν με τη διακριτική σκηνοθετική καθοδήγηση της Αλεξανδράκη, που φτάνει προοδευτικά σε έναν ορμητικό ρυθμό, πιάνοντας τον παλμό του Παπαγιώργη, εντάσσοντας εμβόλιμα τις ευρηματικά στημένες απαγγελίες των ηθοποιών Ακύλλα Καραζήση και Αργύρη Πανταζάρα, συνθέτοντας κομμάτι κομμάτι ένα παθιασμένο πορτρέτο του ανθρώπου πίσω από τα βιβλία. Η ταινία απέσπασε το βραβείο της ΠΕΚΚ (Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου) στο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης τον Μάρτιο του 2018.