![Τα «Παιχνίδια χωρίς σύνορα» επιστρέφουν στην TV](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2538924/EuroGames.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Από τα θρυλικά στούντιο της Τσινετσιτά στη Ρώμη έρχονται τα «Eurogames», ένα από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια της ελληνικής και όχι μόνο τηλεόρασης. Πρόκειται για την αναβίωση των δημοφιλέστατων «Παιχνιδιών χωρίς σύνορα», αυτών των διασκεδαστικών δοκιμασιών μεταξύ αποστολών από ευρωπαϊκές χώρες, που προβλήθηκαν στην ΕΡΤ από το 1993 μέχρι το 1999 με παρουσιαστές τους Δάφνη Μπόκοτα και Κώστα Σγόντζο και παραμένουν μέχρι και σήμερα ένα από τα πιο επιτυχημένα πρότζεκτ της δημόσιας τηλεόρασης.
Η πολυαναμενόμενη επιστροφή τους στην τηλεόραση θα γίνει μέσα από τη συχνότητα του ΣΚΑΪ (πιθανότατα κατά το δεύτερο μισό της τηλεοπτικής σεζόν) με παρουσιαστή τον Θέμη Γεωργαντά, με την Ιταλία, την Γερμανία, την Ισπανία, την Πολωνία, την Ρωσία και φυσικά την Ελλάδα να αποτελούν τις συμμετέχουσες χώρες. Αν και ο τίτλος τους αλλάζει, το χαρακτηριστικό theme song παραμένει ίδιο και μας γεμίζει νοσταλγία, ενώ σε ό,τι αφορά τα παιχνίδια, φαίνεται πως παραμένουν το ίδιο κεφάτα, ευφάνταστα αλλά και στρατηγικά: ποιος δεν είχε αγωνία όταν παιζόταν ο «τζόκερ»;
«Attention, prets!» …και σφυρίχτρα για το παρακάτω τρέιλερ των «Παιχνιδιών χωρίς σύνορα» που επιστρέφουν έπειτα από 20 χρόνια ως «Eurogames»: