![Στιγμιότυπα, ταινίες και αφιερώματα από τις Κάνες στη μικρή οθόνη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2535435/the-tree-of-life_6283.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το 72ο Φεστιβάλ Κανών έχει ήδη σηκώσει αυλαία και τραβά την προσοχή των σινεφίλ σε κάθε γωνιά της Γης. Ο Χρήστος Μήτσης βρίσκεται ήδη εκεί για να μεταφέρει τον παλμό της Κρουαζέτ με τις ανταποκρίσεις του, ενώ όσοι θέλουν να έχουν και εικόνα μπορούν να συντονιστούν στα κανάλια της Nova καθώς και στο γαλλόφωνο TV5MONDE, τα οποία υποκλίνονται και φέτος στην κορυφαία κινηματογραφική γιορτή.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του φεστιβάλ, τις καθημερινές στις 11.55 μ.μ., η πεντάλεπτη ανταπόκριση του Novacinema2HD θα μεταφέρει στη μικρή οθόνη τα σημαντικότερα στιγμιότυπα της ημέρας, ανάμεσά τους και αποσπάσματα συνεντεύξεων ηθοποιών και σκηνοθετών, ενώ το πρόγραμμα της κινηματογραφικής ζώνης του καναλιού ενισχύεται με ταινίες που ξεχώρισαν στις προηγούμενες διοργανώσεις, όπως η διασκευή του κλασικού μυθιστορήματος επιστημονικής φαντασίας του Ρέι Μπράντμπερι «Fahrenheit 451» (17/5, 12.10 π.μ.), η οποία προβλήθηκε στο περσινό φεστιβάλ, καθώς και η βραβευμένη με Χρυσό Φοίνικα ταινία του Τέρενς Μάλικ «Το Δέντρο της Ζωής», με τους Μπραντ Πιτ και Τζέσικα Τσαστέιν.
![Στιγμιότυπα, ταινίες και αφιερώματα από τις Κάνες στη μικρή οθόνη - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2535435/3_6284.jpg)
Το TV5MONDE, από την άλλη, θα μεταδίδει και αυτό παλιότερες βραβευμένες ταινίες –μη χάσετε τη βραβευμένη με Χρυσή Κάμερα ιστορία ενηλικίωσης «Μια Νέα Γυναίκα» (23/5, 10 μ.μ.) της Λεονόρ Σεράιγ–, εικόνες από τα παρασκήνια του φεστιβάλ αλλά και αποκλειστικές συνεντεύξεις με τους διασημότερους σταρ σε απευθείας μετάδοση (καθημερινά, 7.30 μ.μ.), ενώ δύο ξεχωριστές ενότητες του φετινού αφιερώματος έχουν κερδίσει ήδη την προσοχή μας: οι ιστορίες σπουδαίων Γάλλων ηθοποιών, το όνομα των οποίων έχει συνδεθεί με την κορυφαία σινε-διοργάνωση (Ζαν Γκαμπέν, Ροζέ Βαντίμ και Άννα Καρίνα), παρουσιάζονται μέσα από ξεχωριστά ντοκιμαντέρ-πορτρέτα, ενώ στην ενότητα «Κινηματογράφος και Συναίσθημα» το νέο δυνατό αίμα του γαλλικού κινηματογράφου (Γκιγιόμ Κανέ, Οντρέ Φλερό, Μπενουά Μαζιμέλ) αναλύει μπροστά στην κάμερα την άποψή του για το τι εστί κινηματογράφος.