![Με «Better love» στη φετινή Eurovision](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2533934/better_love_duska_eurovision19.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στο πλαίσιο της παρουσίασης του νέου προγράμματος της ΕΡΤ την Τετάρτη 6/3 στην αίθουσα Τριάντη του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, παρουσιάστηκε και το τραγούδι που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο φετινό διαγωνισμό της Eurovision. Η Κατερίνα Ντούσκα και το τραγούδι της «Better love», ένα mid tempo power pop song που ξεχωρίζει από τις τελευταίες ελληνικές συμμετοχές, θα ταξιδέψουν στο Τελ Αβίβ ελπίζοντας για μια καλή εμφάνιση στον πρώτο ημιτελικό στις 14 Μαΐου και για μια πρόκριση στον τελικό που θα διεξαχθεί στις 18 Μαΐου.
«Το κομμάτι αναφέρεται στην αιώνια αναζήτηση μιας ανώτερης αγάπης, πιο ουσιαστικής. Είναι ένα τραγούδι που έχει την τρυφερότητα, το συγκινητικό στοιχείο, αλλά ταυτόχρονα και αυτό το πάρα πολύ δυνατό και δυναμικό, αυτό το μαχητικό στοιχείο που σε συνεπαίρνει. Πιστεύω ότι είναι ένα τραγούδι που αφορά όλους· αυτό ήθελα να καταφέρω άλλωστε, να φύγει από μένα και να αφορά και τους άλλους», δήλωσε η ερμηνεύτρια, η οποία συνυπογράφει τους στίχους και τη μουσική μαζί με τους με τους Leon of Athens και David Sneddon, λίγο μετά την πρώτη παρουσίαση του video clip που φέρει την υπογραφή της Έφης Γούση.
Μέχρι στιγμής το «Better love» κέρδισε θετικές αντιδράσεις ακόμα και από τους πιο σκληροπυρηνικούς φανς της Eurovision, δικαιώνοντας έτσι την άμεση ανάθεση στην Ελληνοκαναδή ερμηνεύτρια από την ομάδα εργασίας της ΕΡΤ, πρόεδρος της οποίας ήταν ο συνθέτης Δημήτρης Παπαδημητρίου. Τις βραδιές των δύο ημιτελικών και του τελικού της 64ης διοργάνωσης του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού Τραγουδιού της Eurovision θα περιγράψουν για την ΕΡΤ η Μαρία Κοζάκου και ο Γιώργος Καπουτζίδης.