Αν προχθές Κυριακή η κίνηση στην Αθήνα σου φάνηκε πεσμένη, η μία και μοναδική ερμηνεία είναι ότι έκανε πρεμιέρα το δεύτερο «Survivor». Η στιγμή που περίμεναν όλοι οι τηλεθεατές, οι χρήστες του Twitter και πάνω απ’ όλα ο ΣΚΑΪ, που έχει βρει την κότα (ή όποιο άλλο πτηνό ενδημεί σ’ αυτό το νησί της Καραϊβικής) που κάνει τα χρυσά αβγά έφτασε! Σύμφωνα με το δελτίο Τύπου του καναλιού, που ανυπομονούσε τόσο γι’ αυτή την πρεμιέρα ώστε έβαλε και δελτίο πρόγνωσης καιρού στον Άγιο Δομίνικο στο σχετικό site του παιχνιδιού, 2.575.124 τηλεθεατές παρακολούθησαν την έναρξη του δεύτερου κύκλου. Συγκεκριμένα, στο δυναμικό κοινό 15-44 ο μέσος όρος τηλεθέασης ήταν 56,5%, στα παιδιά 6-14 ετών 64,5% και στις γυναίκες 15-24 70,7% (αλίμονο στους υποψήφιους συντρόφους τους που θα πρέπει να έχουν τουλάχιστον το 6-pack του Νάσου Παπαργυρόπουλου και τα ατελείωτα τετραγωνικά τατουάζ του Νικόλα Αγόρου). Χθες Δευτέρα, το δεύτερο επεισόδιο παρακολούθησαν 1.400.000 τηλεθεατές, άρα είναι νωρίς για συμπεράσματα και συγκρίσεις.
Η πρεμιέρα ξεκίνησε με τη μεταφορά των παικτών με ελικόπτερο μέχρι το χώρο των γυρισμάτων επενδεδυμένο με μουσική πολεμικής εκστρατείας σαν το «Αποκάλυψη Τώρα», και συνεχίστηκε με μια εκτενή διαφήμιση για το έπαθλο του πρώτου αγωνίσματος (και τους παίκτες να εξυμνούν τον διαφημιζόμενο) το οποίο κράτησε σχεδόν όσο το… «Αποκάλυψη Τώρα». Η βιοποικιλότητα των παικτών δεν διαφέρει πολύ από εκείνη του περσινού κύκλου και εκτείνεται από τα γυμναστήρια (αναμενόμενα σχεδόν σε όλα τα βιογραφικά αναφέρεται η ενασχόληση με τον αθλητισμό) μέχρι το Instagram, τις πίστες και τη νυχτερινή ζωή. Αυτό που διαφέρει στο φετινό «Survivor» είναι η επιτήδευση. Θέλοντας να κρατήσουν ψηλά τους τόνους, οι παραγωγοί του παιχνιδιού σχεδιάζουν την είσοδο νέων παικτών (μία απ’ αυτούς, η Κωνσταντίνα Σπυροπούλου συζητιέται κι ας μην έχει πατήσει ακόμη το πόδι της στο νησί), ενώ διακρίνεις ήδη την αγωνία των φετινών παικτών να σταθούν στο ύψος των προκατόχων τους, κερδίζοντας ως έπαθλο μια θέση στα πρώτα τραπέζια στις πίστες ή ένα ρόλο σε σίριαλ, όπως ο Ντάνος στο «Τατουάζ».