![4 λόγοι για να ανοίξεις την τηλεόραση σήμερα (Τετάρτη 25/10)](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2524515/omochild.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ένας άντρας συγκρούεται με μια αποτροπιαστική παράδοση της φυλής του, ένας σιδηρουργός παρουσιάζει την τέχνη του και δύο Έλληνες εικαστικοί (αυτο)βιογραφούνται στις σημερινές μας προτάσεις καλής τηλεόρασης.
![4 λόγοι για να ανοίξεις την τηλεόραση σήμερα (Τετάρτη 25/10) - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2524515/omochild.jpg)
Omo Child: The River and The Bush
22:10, ΕΡΤ1
Αυτό το πολυβραβευμένο ντοκιμαντέρ του John Rowe, που χρειάστηκε πέντε χρόνια γυρισμάτων, παρακολουθεί τον αγώνα ενός άντρα να δώσει τέλος στους φόνους παιδιών στην Κοιλάδα Όμο στην Αιθιοπία. Εκεί ζει η φυλή Kara, που ακολουθεί την αρχαία παράδοση του «μίνγκι», σύμφωνα με την οποία τα παιδιά με σωματικές αναπηρίες και δυσμορφίες ή ακόμη και τα δίδυμα θεωρούνται καταραμένα και θανατώνονται. Ο Lale Labuko, μέλος αυτής της φυλής, παλεύει να αλλάξει τα πράγματα με την εκπαίδευση και παίρνει τα καταραμένα παιδιά υπό την προστασία του υιοθετώντας τα.
Σφυρηλάτηση σε σίδερο και φωτιά
23:00, History (μέσω Nova)
Νέα real-life σειρά με πρωταγωνιστή τον σιδηρουργό Daniel Casey, ο οποίος άρχισε να φτιάχνει τα πρώτα του μαχαίρια στην ηλικία των 12 ετών και θεωρείται ένας από τους πιο ταλαντούχους τεχνίτες στην Αμερική. Με ακατέργαστο ατσάλι και πολύ παλιό ξύλο, ο Daniel κατασκευάζει με παραδοσιακές μεθόδους όπλα για επιλεκτικούς συλλέκτες και λάτρεις του είδους. Σε μία κλειστή κοινωνία, στα βουνά Όζαρκς (τα μάθαμε από τη σειρά του Netflix), η παράδοση και η οικογένεια μονοπωλούν την καρδιά του. Στο τέλος μια δύσκολης μέρας όμως διασκεδάζει και χαλαρώνει με τους φίλους του δοκιμάζοντας τα δημιουργήματα του.
Μονόγραμμα
20:00, ΕΡΤ2
Ο νέος κύκλος της σειράς αυτοβιογραφικών πορτρέτων του Γιώργου Σγουράκη συνεχίζεται με τον εικαστικό Γιώργο Λαζόγκα. Στην αφήγησή του αναφέρεται στην επίδραση που είχε η Θεσσαλονίκη στον καλλιτεχνικό προσανατολισμό του, στις σπουδές του στο Παρίσι, στη συνεργασία του με τον Αλέξανδρο Ιόλα και στις διάφορες περιόδους του έργου του.
Εικαστικοί
20:30, ΕΡΤ2
Στο δεύτερο επεισόδιο της σειράς, παρουσιάζεται το έργο του ζωγράφου Τάσου Παυλόπουλου, από τις σπουδές του στην Αθήνα και τη Βαρσοβία μέχρι τις σημαντικότερες ατομικές και ομαδικές εκθέσεις που έχει κάνει – όποιος έχει συνεργαστεί με τη Swatch (ο Παυλόπουλος είχε φτιάξει ένα από τα γλυπτά της ελβετικής μάρκας στους Ολυμπιακούς της Ατλάντας το 1996), έχει κερδίσει την προσοχή μας!