![Πρώτη γεύση από το νέο πρόγραμμα της ΕΡΤ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523769/IMG_3303mixelidaki.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με θέμα του email «Φθινοπωρινή αντεπίθεση της ΕΡΤ», η δημόσια τηλεόραση μας έδωσε μια πρώτη γεύση του προγράμματός της από τις αρχές Οκτωβρίου. Η ΕΡΤ1 διατηρεί τον ενημερωτικό χαρακτήρα της, προσφέροντας τη δική της οπτική στην επικαιρότητα από τις 05:45 το πρωί αλλά και δημιουργώντας ένα σατιρικό lead-in στο κεντρικό δελτίο. Αναλυτικά, το πρόγραμμα τις καθημερινές διαμορφώνεται ως εξής:
Από τις 05:45 έως και τις 10:00 ο Νίκος Παναγιωτόπουλος και η Μαίρη Πολλάλη μεταφέρουν τις πρώτες ειδήσεις της ημέρας, σε μια ενημερωτική ζώνη που περιλαμβάνει ζωντανές συνδέσεις με τους δημοσιογράφους της ΕΡΤ σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, καθώς και το πρωινό μεγάλο δελτίο ειδήσεων.
Τη σκυτάλη της ενημέρωσης παραλαμβάνουν στις 10:00 η Μάριον Μιχελιδάκη, ο Νίκος Μερτζάνης και ο Κώστας Λασκαράτος, για να παραδώσουν στο δελτίο ειδήσεων των 12:00.
Στις 15:00 θα μεταδίδεται το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων με τη Σταυρούλα Χριστοφιλέα και αμέσως μετά, από τις 16:00 έως και τις 18:00, ακολουθεί ενημερωτική εκπομπή με την Κατερίνα Ακριβοπούλου και συμπαρουσιαστή-έκπληξη. Μαζί τους στο στούντιο σχολιάζουν την τρέχουσα επικαιρότητα ο Σωτήρης Καψώχας και η Φώφη Γιωτάκη.
Το δελτίο καιρού για τους αγρότες επιστρέφει στην οθόνη της ΕΡΤ1 κάθε απόγευμα στις 18:15, μετά το απογευματινό δελτίο ειδήσεων στις 18:00.
Ανανεωμένο, πολυθεματικό και όπως πάντα αξιόπιστο, το κεντρικό δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ1 κάθε βράδυ στις 20:55.
Πριν από το κεντρικό δελτίο, προγραμματίζεται 15λεπτη σατιρική εκπομπή, με τα πιο γνωστά ονόματα ηθοποιών που διακρίνονται για το καυστικό τους χιούμορ. Μέχρι την έναρξη της εκπομπής, η ΕΡΤ1 θα μεταδίδει καθημερινά πριν από το κεντρικό δελτίο τη δημοφιλή σειρά «Έξι αδελφές».
Από την ΕΡΤ2 θα μεταδίδεται βραδινό δελτίο στις 23:00. Στο κατά βάση ψυχαγωγικό κανάλι της δημόσιας τηλεόρασης, θα συνεχιστούν με νέους κύκλους οι εκπομπές «Τοπικές κουζίνες», «Ες αύριον τα σπουδαία», «Η εποχή των εικόνων», «Εντός Αττικής», «Το αλάτι της γης», «28 φορές Ευρώπη» και «Βιβλιοθήκες της Αθήνας». Περισσότερα για το νέο πρόγραμμα της ΕΡΤ θα ανακοινωθούν μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες.