![Η ΕΡΤ θυμάται την Αρλέτα... και την πρώτη της τηλεοπτική εμφάνιση](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523209/ARLETA-SGOURAKIS.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η Αρλέτα πέθανε χθες σε ηλικία 72 ετών έπειτα από σοβαρά προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε τους τελευταίους μήνες. Για να τιμήσει τη μνήμη της, η δημόσια τηλεόραση παρουσιάζει ένα αφιέρωμα με επαναλήψεις εκπομπών στα κανάλια της και νέο ψηφιοποιημένο υλικό από το Αρχείο της ΕΡΤ.
Στην τηλεόραση:
Σήμερα Τετάρτη 9 Αυγούστου μεταδίδεται από την ΕΡΤ1 στις 19:15 η αυτοβιογραφική αφήγηση της Αρλέτας στο «Μονόγραμμα». Η τραγουδοποιός εξομολογείται στον Γιώργο Σγουράκη «τη δική της φιλοσοφία για τη ζωή, τον πόνο για την Ελλάδα που φεύγει, την Ελλάδα με τον Παρθενώνα, τα ξωκλήσια, τη μουσική και τους ποιητές», περιγράφει τις μπουάτ «ως τον πιο πολιτισμένο τρόπο ψυχαγωγίας που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα» και ξεκαθαρίζει την παρεξήγηση ότι κάποτε έσπασε μια κιθάρα σ’ ένα κεφάλι. (το επεισόδιο είναι διαθέσιμο και στη web TV της ΕΡΤ εδώ)
Αύριο Πέμπτη 10 Αυγούστου, επαναλαμβάνεται στην ΕΡΤ2 στις 12:30 το επεισόδιο των «Αταίριαστων», του talk show της Σεμίνας Διγενή όπου η Αρλέτα ήταν καλεσμένη μαζί με τον Γιώργο Μανιώτη και τον Αλέκο Φασιανό.
Στο Αρχείο της ΕΡΤ:
Η τραγουδοποιός έκανε την πρώτη τηλεοπτική της εμφάνιση το 1966 στην εκπομπή «Στη διασταύρωση ρυθμού και μελωδίας» ερμηνεύοντας το τραγούδι «Το πέτρινο χαμόγελο» – για την ιστορία, η συγκεκριμένη εκπομπή, σε σκηνοθεσία Νίκου Μαστοράκη και Αχιλλέα Βογιατζή, ήταν το πρώτο μουσικό πρόγραμμα της ελληνικής τηλεόρασης. Αυτό το σπάνιο ιστορικό τεκμήριο καθώς και μια συνέντευξη που έδωσε η Αρλέτα στο «Η ζωή είναι αλλού» της Εύης Κυριακοπούλου το 2010, παρουσιάζονται από το Αρχείο της ΕΡΤ εδώ.