Η «Κυριακή στο χωριό» είναι η ευκαιρία κάθε τοπικής κοινωνίας να επιδείξει τις χάρες της, από τη χορευτική μέχρι τη μαγειρική δεινότητα των κατοίκων (αυτή η δεύτερη απλώνεται σε τραπέζια που θα τάιζαν δέκα χωριά) και από τα αξιοθέατα μέχρι τις περήφανες για τον τόπο τους αρχές. Έπειτα από ένα σύντομο πέρασμα από τον ALPHA ως «Επιστροφή στο χωριό», η εκπομπή που αποτελεί την καλύτερη διαφήμιση για την ελληνική περιφέρεια επιστρέφει από την Κυριακή 13 Αυγούστου στις 13:30 στην ΕΡΤ3, όπου σημείωνε για πολλές σεζόν μεγάλη τηλεθέαση.
Την ανανεωμένη θεματικά εκπομπή θα παρουσιάζει η Θάλεια Καμπουροπούλου, η οποία στο πρώτο επεισόδιο θα ταξιδέψει στη Σάμη της Κεφαλονιάς. Εκεί θα μάθει ιστορίες για τον προστάτη του νησιού Άγιο Γεράσιμο και για τα φιδάκια της Παναγιάς Λαγκουβάρδας, θα επισκεφτεί σπήλαια και θα δοκιμάσει τοπικά προϊόντα στην ετήσια έκθεση. Όσοι αγαπούν το φολκλόρ της ελληνικής υπαίθρου, ας ετοιμάζονται για γλέντια!
Επιστρέφει η cult «Κυριακή στο χωριό» στην ΕΡΤ3
Παραδοσιακοί χοροί, ντόπιες συνταγές, αξιοθέατα και περήφανοι για τον τόπο τους άνθρωποι, στην εκπομπή-διαφήμιση της ελληνικής περιφέρειας.