Από τον διαχρονικό Παρνασσό και το οικογενειακό Μαίναλο μέχρι το θρυλικό Καϊμακτσαλάν και την κοντινή Ζήρια, μόλις περάσει η κακοκαιρία ετοιμαζόμαστε για weekends ή μονοήμερες εκδρομές στα χιονοδρομικά όλης της Ελλάδας.
Trekking στο αρχαίο μονοπάτι των Δελφών και περίπατο με χιονορακέτες στην αλπική ζώνη του Παρνασσού έχετε κάνει; Σε ιπποφορβείο και μαζί μαγειρείο έχετε βρεθεί; Στο Κωρύκειο Άντρο έχετε φτάσει; Ήρθε η ώρα. Αυτή είναι η «άλλη» Αράχοβα.
Γαλήνη και ηρεμία είναι η πρώτη αίσθηση: πράσινο μέχρι τις όχθες της λίμνης, βάρκες που γλιστράνε σιωπηλά, μοναχικοί ψαράδες, ίσκιοι, πανέμορφα αρχοντικά, πολύτιμα βυζαντινά μνημεία...
«Καυτός» ο Δεκέμβριος που μόλις μας πέρασε για τις νέες ξενοδοχειακές αφίξεις της σεζόν στις Άλπεις. Όχι πως η πεντάστερη… χρυσόσκονη έλειπε από τις Άλπεις, μόνο που φέτος φαίνεται να πέφτει περισσότερη από ποτέ, καθώς η τάση της πεντάστερης πολυτέλειας κάνει δυναμικό comeback με περισσότερες αφίξεις από κάθε άλλη χρονιά. Αξιοσημείωτη είναι μάλιστα η επέλαση των διεθνών resort brands στις χιονισμένες πλαγιές.
Το βουνό στρώθηκε με χιόνι, το χιονοδρομικό άνοιξε, τα τσίπουρα ρέουν, οι τιμές των ξενώνων πέφτουν. Διαλέξαμε και σας προτείνουμε τέσσερις ξενώνες-αφορμή για long weekend στο πάντα αγαπημένο Πήλιο.
Ψάχνετε για Christmas getaways της τελευταίας στιγμής; Από τα πολυτελή mountain resorts μέχρι τους παρεΐστικους ξενώνες των βουνών, τα ξενοδοχεία υποδέχονται τις φετινές γιορτές με ιδιαίτερα πακέτα, καλύτερες τιμές και πολλές εκπλήξεις.
Η Ιωάννα Γκομούζα χαρτογραφεί το big bang του αγαπημένου μας κοντινού βουνού, κάνοντας crash test στους νέους ξενώνες της Ζήριας και του Φενεού.
Ταιριάζει το σκι με τους ρομαντικούς ξενώνες; Με αφορμή την ημέρα των ερωτευμένων, «παντρεύουμε» τα κοντινά χιονοδρομικά με ατμοσφαιρικά δωμάτια για Βαλεντίνους διαφορετικού στιλ.
Σκι στα Καλάβρυτα ή trekking στο Λούσιο; Ρομαντζάδα στο Δρόμο της Αγάπης στη Βυτίνα ή ριλάξ με θέα το φαράγγι στη Ζαχλωρού; Ατμοσφαιρική σουίτα σε πέτρινο πύργο ή ξύλινο σαλέ μες στα έλατα; Χειροποίητες χυλοπίτες με θέα το Μαίναλο ή παϊδάκια στο δρόμο για την Αγία Λαύρα; Τα δύο χειμερινά classics της ορεινής Πελοποννήσου κονταροχτυπιούνται σε μια αναμέτρηση γιγάντων. Φτιάχνουμε βαλίτσες, παίρνουμε τα βουνά και ζυγίζουμε τα δυνατά τους χαρτιά σε κάθε κατηγορία: από το φυσικό τοπίο ως την αρχιτε