Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Η πρώτη αργία μετά τις διακοπές, η οποία με... λίγη καλή θέληση γίνεται τετραήμερο, μας βρίσκει έτοιμους για εξορμήσεις σε αγαπημένες τοποθεσίες.
Ξαναεπισκεφτόμαστε νοητά μια από τις ομορφότερες γωνίες της ιταλικής εξοχής και ευχόμαστε στη γειτονική χώρα να αναρρώσει το συντομότερο.
Νέοι, ανανεωμένοι πεζόδρομοι, όμορφα μαγαζιά και ανερχόμενες πιάτσες κάνουν τα Ιωάννινα ακόμη πιο φιλικά δίνοντας την αίσθηση μιας πόλης που δεν επαναπαύεται, ακολουθεί το σήμερα και διεκδικεί το δικό της μερίδιο από την αύξηση του τουρισμού.
Ένα από τα ομορφότερα κοντράστ πράσινου και γαλάζιου στην Ελλάδα αλλά κι ένας προορισμός-ναυαρχίδα του ελληνικού τουρισμού, που ανανεώνεται διαρκώς χωρίς να χάνει την ταυτότητά της, η Χαλκιδική είναι ένας αυτόνομος μικρόκοσμος διακοπών που χωράει πολλά διαφορετικά στιλ και budgets.
Η εποχή είναι ιδανική για ένα long weekend, ιδανικά με αυτοκίνητο ή μηχανή, στον αγαπημένο προορισμό και αυτά που ακολουθούν είναι όσα αξίζει να συμπεριλάβετε στο πρόγραμμά σας.
Κι αν το σαββατοκύριακο σάς βρίσκει στην Αθήνα, μπορείτε πάντα να κάνετε τη μικρή ταξιδιωτική σας έξοδο.
Τα δύο classics της ορεινής Πελοποννήσου κονταροχτυπιούνται σε μια αναμέτρηση γιγάντων. Φτιάχνουμε βαλίτσες, παίρνουμε τα βουνά και ζυγίζουμε τα δυνατά τους χαρτιά.
Ζωντανά και εν αναμονή της ριζικής ανανέωσης του χιονοδρομικού τους, βρήκαμε το Καρπενήσι και τα γύρω χωριά στην τελευταία μας εξόρμηση στη μεγαλειώδη φύση της Ευρυτανίας.
Αν η επιστροφή στην πόλη και την καθημερινότητα σας ταλαιπωρεί, ιδού 10 προτάσεις για ταξιδάκια στο πνεύμα της εποχής, που συνδυάζουν τις τελευταίες βουτιές με τις ατμοσφαιρικές βόλτες και αυτοκινητάδες.
Ταξιδεύουμε στο πολύπλευρο νησί του Ανατολικού Αιγαίου, με την ευγενική πρόσκληση του Ούζου ΜΙΝΙ, κάνουμε υπέροχες βουτιές σε αναζωογονητικά κρύα και… καυτά νερά, τσιμπολογάμε σουγάνια, ανακαλύπτουμε τα ίχνη από την πλούσια ιστορία της Λέσβου.
Δεν υπάρχει άλλο μέρος σε ολόκληρη την Ελλάδα με τη λιμναία μαγεία του Νομού Φλώρινας. Τέσσερις μοναδικές λίμνες δημιουργούν ένα μαγευτικό σύνολο, που σε συνδυασμό με το αρχιτεκτονικό και γαστρονομικό ενδιαφέρον της περιοχής αποτελούν μια μοναδική για τα ελληνικά δεδομένα πρόταση τουριστικής εξόρμησης.
Ξαναοδηγούμε στους δρόμους του πιο εμβληματικού καλοκαιρινού drive και μοιραζόμαστε μαζί σας νέες αφίξεις και διαχρονικά αγαπημένα.
Ο δυτικότερος νομός της Κρήτης έχει κάτι για όλους: μία από τις ωραιότερες πόλεις της Ελλάδας και γραφικά χωριά, βουνό, θάλασσα, αλησμόνητο φαγητό, διαμονή για κάθε γούστο αλλά και δραστηριότητες για όσους αγαπούν τη φύση και την άγρια ομορφιά του Νότου.
Δύο χορταστικά τριήμερα μας προσφέρει ο φετινός Μάρτης, μαζί κι ένα δίλημμα: τι να πρωτοκάνουμε; Να φύγουμε την Καθαρά Δευτέρα, σε αναζήτηση της καλύτερης μασκαράτας από ή, μήπως, την 25η Μαρτίου, για να απολαύσουμε την εαρινή ανάταση μιας εκδρομής στη φύση; Διαβάζουμε και παίρνουμε ιδέες…
Ώρα να ανακαλύψεις μια ατελείωτη ακτογραμμή διάσπαρτη με παραθαλάσσιους οικισμούς, ονειρεμένες παραλίες, ορεινά χωριά, σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους και φυσικά τοπία που σε καλούν συχνά-πυκνά για στάσεις.
Η Άρτεμις Τζίτζη διεισδύει στο πιο ανόθευτο κομμάτι του νησιού, αφού τσεκάρει τα νέα κοσμοπολίτικα στέκια.
Το πρώτο πράγμα που σου κάνει εντύπωση στον ορειβατικό χάρτη της Οίτης είναι οι αμέτρητες πηγές που ο χαρτογράφος έχει σημειώσει στην επιφάνειά του. Ακολουθήσαμε τα ίχνη τους και σας καλούμε σ’ ένα φυσιολατρικό γουικέντ στην καταπράσινη Οίτη.
Ανανεωμένα, με νέες αφίξεις και διαχρονικές ομορφιές βρήκαμε το Καρπενήσι και τα γύρω χωριά. Σταχυολογούμε τις πιο δυνατές εμπειρίες και τα must-dos σε έναν από τους πιο δημοφιλείς χειμερινούς προορισμούς της Ελλάδας.