Παραλίες, beach bar, γνωριμία με τον Όλυμπο, οινικές διαδρομές, ballooning. Η Πιερία συνδυάζει βουνό και θάλασσα μοναδικά.
Από τις ποδηλατάδες στις όχθες της Λίμνης Πλαστήρα ως τους ανοιξιάτικους περιπάτους σε φαράγγια με ορχιδέες στη Χίο, να μερικές από τις εμπειρίες που μας δίνουν ιδέες για ανοιξιάτικες αποδράσεις.
Ιδανικό για κάθε γούστο, από τους λάτρεις της περιήγησης και της περιπέτειας μέχρι τους λάτρεις της χαλάρωσης, για οικογένειες, παρέες, ζευγάρια αλλά και solo εξερευνητές.
Το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας και της 25ης Μαρτίου αποτελούν πρώτη τάξεως ευκαιρία για εκδρομές σε ξενοδοχεία και ξενώνες που ξεχωρίζουμε.
Με το χιόνι και τη λιακάδα να δίνουν το ένα τη θέση του στο άλλο αλλά και τα πρώτα Καρναβάλια ενόψει, η ορεινή Ελλάδα μάς περιμένει για ταξίδι.
Στις παρυφές της κάτω συνοικίας Τρικάλων Κορινθίας, σε υψόμετρο 1100 μέτρων και μόλις μιάμιση ώρα από την βουή της Αθήνας βρίσκεται ένα resort που διαφέρει πολύ από οτιδήποτε κλασικό.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Οι δρόμοι πλύθηκαν, τα χώματα μαζεύτηκαν, τα τραπεζάκια ξαναβγήκαν στις πετρόστρωτες πλατείες και τα πυκνά φυλλώματα απ’ τις καστανιές και τα πλατάνια απλώνουν το αφράτο πέπλο τους πάνω απ’ την πληγωμένη γη που μας έχει φέτος περισσότερο ανάγκη από ποτέ.
Μοναδική φυσική ομορφιά και σπουδαία λιμναία γοητεία, ολοζώντανες πόλεις και καρτποσταλικά χωριά, ζωηρή γαστρονομία και τεράστια οινική κληρονομία. Καλώς ήρθατε στη Μακεδονία.
Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου. Ακολουθούν οι must προορισμοί για όσους λατρεύουν το τρίπτυχο βουνό, τζάκι, χιόνι.
Η πρώτη αργία μετά τις διακοπές, η οποία με... λίγη καλή θέληση γίνεται τετραήμερο, μας βρίσκει έτοιμους για εξορμήσεις σε αγαπημένες τοποθεσίες.
Από τον διαχρονικό Παρνασσό και το οικογενειακό Μαίναλο μέχρι το θρυλικό Καϊμακτσαλάν και την κοντινή Ζήρια, μόλις περάσει η κακοκαιρία ετοιμαζόμαστε για weekends ή μονοήμερες εκδρομές στα χιονοδρομικά όλης της Ελλάδας.
Από τον ελατοσκέπαστο Πάρνωνα μέχρι την ανανεωμένη Ορεινή Αρκαδία, διαλέξαμε και σας προτείνουμε 6 όμορφα χωριά χαμηλών τόνων για χορταστικά και φιλικά προς την τσέπη σας weekends.
Προικισμένες με μοναδική φυσική ομορφιά, αλλά και σπουδαία λιμναία γοητεία, η Φλώρινα κι οι γειτόνισσές της μας καλούν για road trips με φόντο το βαθυπράσινο τοπίο και προορισμό τη δροσερή τους σαγήνη.
Μετά την εξαιρετική δημοφιλία του challenge για να βρούμε το ομορφότερο χωριό της Ηπείρου, ταξιδεύουμε νοητά στα βουνά και τις λίμνες της Μακεδονίας, ανάμεσα σε επιβλητικά αρχοντικά και ελατοσκέπαστες πλαγιές.
Αν έχετε γνωρίσει την πιο «κοσμική» πλευρά τους, ιδού τρεις επιλογές για αποδράσεις μακριά από τα αδιάκριτα βλέμματα σε Ταΰγετο, Ζαγοροχώρια και Πήλιο.
Εντυπωσιασμένος από μια φύση που προκαλεί δέος και μια παραδοσιακή κουζίνα που αξίζει με το παραπάνω τη δοκιμή επέστρεψε ο Διονύσης Κούκης από την Ορεινή Ναυπακτία, και μας τη συστήνει για τις πρώτες φθινοπωρινές εξορμήσεις.
Νέοι, ανανεωμένοι πεζόδρομοι, όμορφα μαγαζιά και ανερχόμενες πιάτσες κάνουν τα Ιωάννινα ακόμη πιο φιλικά δίνοντας την αίσθηση μιας πόλης που δεν επαναπαύεται, ακολουθεί το σήμερα και διεκδικεί το δικό της μερίδιο από την αύξηση του τουρισμού.
Το ιστορικό χωριό του Πάρνωνα μας περιμένει με οργανωμένες δραστηριότητες και πλούσιο γιορτινό πρόγραμμα.