Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Μία εβδομάδα, μια χούφτα deadlines κι ένα νησί βουτηγμένο σ’ ένα βαθύ, ατελείωτο γαλάζιο, που έχει έναν τρόπο να γλυκαίνει το κάθε λεπτό – είτε το περνάς στην παραλία είτε πάνω απ’ το λάπτοπ. Είναι η Αμοργός, με την ανεπιτήδευτη, κινηματογραφική ομορφιά και την ανόθευτη χαλαρότητα, ο κρυφός κυκλαδίτικος παράδεισος (και) του ψηφιακού νομάδα;
Η δεύτερη στη σειρά από τις Μικρές Κυκλάδες (εκκινώντας από τη Νάξο) έχει πολλή ζωή, πολλά παιδιά και νέα ζευγάρια, αυξημένη τουριστική δραστηριότητα και αξιοζήλευτο nightlife καλοκαίρι και χειμώνα.
Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου. Ακολουθούν οι must προορισμοί για όσους λατρεύουν το τρίπτυχο βουνό, τζάκι, χιόνι.
Μικροί μεταλλωρύχοι, εκκολαπτόμενοι ιππείς, river-volley, συναντήσεις με λύκους και αρκούδες… Οι μικροί ταξιδιώτες έχουν την τιμητική τους.
Οι καλαμιώνες στις λίμνες της Ελλάδας γέμισαν βαλτόπαπιες και χειμωνογλάρονα και μας καλούν για ένα διαφορετικό weekend που ικανοποιεί απόλυτα την ανάγκη της εποχής για επαφή με τη φύση και low profile αποδράσεις.
Ιδρυτής της ομάδας ποδηλατικών εκδρομών Τhe Slow Cyclist και κατεξοχήν «αργός ποδηλάτης», ο Oli Broom μοιράζεται μαζί μας αξέχαστες στιγμές και χρήσιμα tips για νέους και έμπειρους οπαδούς του ποδηλατικού τουρισμού.
Οι «απάτητες» εξοχές κερδίζουν έδαφος στην ταξιδιωτική μας ατζέντα συνδυάζοντας την ιδιωτικότητα και την επαφή με τη φύση που τόσο ανάγκη έχουμε αυτήν την στιγμή. Από την ήπια εκδοχή της Ευρυτανίας ως τον Πάρνωνα και τον ακριτικό Γράμμο, ακολουθούν λόκαλ τιπς για να σχεδιάσετε τις εξορμήσεις σας.
Έχετε ανάγκη για ένα δυνατό stress out από την καθημερινότητα, ν’ αποκαταστήσετε τη χαμένη αρμονία του σώματος; Οι διεθνείς έρευνες δείχνουν ότι τα εναλλακτικά σπορ στο ύπαιθρο αναμένεται να κερδίσουν έδαφος στα ταξίδια μετά τον covid.
Οι νέες δράσεις του Φορέα Διαχείρισης του Δέλτα Νέστου μας βάζουν ιδέες για ένα longweekend που αποκαλύπτει τα μυστικά του δάσους και τις χάρες της on the road περιπέτειας.
Εντυπωσιασμένος από μια φύση που προκαλεί δέος και μια παραδοσιακή κουζίνα που αξίζει με το παραπάνω τη δοκιμή επέστρεψε ο Διονύσης Κούκης από την Ορεινή Ναυπακτία, και μας τη συστήνει για τις πρώτες φθινοπωρινές εξορμήσεις.
Εγκαταλελειμμένα χωριά και παλιά μετόχια που αναπαλαιώθηκαν με σεβασμό στην παράδοση ή εκτάσεις με ξενώνες χτισμένους στο πρότυπο μικρών οικισμών προσφέρονται για ήσυχες διακοπές.
Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι γυρίζουν την πλάτη στα νησιά κι επιλέγουν το βουνό για τις διακοπές τους. Πόσο μάλλον τώρα που η απομόνωση και η ευεξία που υπόσχεται η επαφή με τη φύση είναι το απόλυτο ζητούμενο.
Ξαναεπισκεφτόμαστε νοητά μια από τις ομορφότερες γωνίες της ιταλικής εξοχής και ευχόμαστε στη γειτονική χώρα να αναρρώσει το συντομότερο.
Γκιζερήματα λέγεται στην ντοπιολαλιά του Ζαγορίου η περιπλάνηση στα μονοπάτια, και η πεζοπορία είναι το ιδανικό μέσο για να ανακαλύψεις τον πέτρινο ιστό που συνδέει τα επιμέρους χωριά μεταξύ τους.
Μεσσηνιακή ή Λακωνική, η Μάνη είναι από τα αγαπημένα bestsellers του ελληνικού τοπίου – και όχι άδικα. Με νέες αφίξεις αλλά κι εμπειρίες να προστίθενται στο δυναμικό της, χωρίς να κοντράρουν τη γοητεία της φύσης, μας καλεί να την (ξανα)γνωρίσουμε.
Ασπάλαθοι, ελιές και φοίνικες, γαλάζιες παραλίες, τουριστική ανάπτυξη που σέβεται το περιβάλλον και γεωλογικά τερτίπια που αφήνουν εκστατικό τον ταξιδιώτη...
Θάλασσα ή βουνό, εξόρμηση στη φύση ή κοσμοπολίτικος αέρας, ό,τι και αν προτιμάτε οι προορισμοί του Μαίου τα έχουν όλα και η επιλογή ειναι δικιά σας.