Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Κάνουμε εξόρμηση στο ένδοξο παρελθόν και το συναρπαστικό παρόν της Σπάρτης.
Περίπου 35 χλμ. δυτικά των Χανίων, ξεπροβάλλει ένα μνημείο της φύσης, ανάμεσα σε καταπράσινες κοιλάδες. Ένα εξωπραγματικό σύμπλεγμα λοφίσκων, ένα εντυπωσιακό έργο τέχνης της φύσης, που έχει αποτελέσει πεδίο πολλαπλών ερευνών.
Λίγο έξω από την Καλαμάτα, στην Έξω Μάνη, στα ριζά του Ταΰγετου, βρίσκεται ένα από τα πιο καλοδιατηρημένα μονοπάτια της Πελοποννήσου με πανοραμική θέα, προσεγγίσιμο κι από τους σχετικά αρχάριους περιπατητές, ακόμη και σε μονοήμερη εκδρομή.
Περιηγήσεις σε μονοπάτια ανάμεσα στα χωριά του νοτίου μέρους του νησιού με βάση το γραφικό λιμανάκι Κόρθι.
Περπατήσαμε από την Παχιοράχη ως τον Αρχαίο Ελαιώνα, το Σφεντούρι, το Δρακόσπιτο και το Όρος και μας αποκαλύφθηκε ο πιο μυστικός και "ιερός" τόπος του νησιού.
Υπέροχα μνημεία σε όλη την Ελλάδα μας περιμένουν ανθισμένα και όλα δικά μας να τα ανακαλύψουμε με την πρώτη ευκαιρία.
Πετρόχτιστα αρχοντικά, θέα σε κάμπους και λίμνες, βόλτες σε δάση και ανθισμένα μονοπάτια, μυρωδιές θράκας και σούβλας. Αν ονειρεύεστε απόδραση στο χωριό, αυτά είναι μερικά από τα δικά μας best of.
Από τις ποδηλατάδες στις όχθες της Λίμνης Πλαστήρα ως τους ανοιξιάτικους περιπάτους σε φαράγγια με ορχιδέες στη Χίο, να μερικές από τις εμπειρίες που μας δίνουν ιδέες για ανοιξιάτικες αποδράσεις.
Ιδανικό για κάθε γούστο, από τους λάτρεις της περιήγησης και της περιπέτειας μέχρι τους λάτρεις της χαλάρωσης, για οικογένειες, παρέες, ζευγάρια αλλά και solo εξερευνητές.
Το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας και της 25ης Μαρτίου αποτελούν πρώτη τάξεως ευκαιρία για εκδρομές σε ξενοδοχεία και ξενώνες που ξεχωρίζουμε.
Με το χιόνι και τη λιακάδα να δίνουν το ένα τη θέση του στο άλλο αλλά και τα πρώτα Καρναβάλια ενόψει, η ορεινή Ελλάδα μάς περιμένει για ταξίδι.
Στις παρυφές της κάτω συνοικίας Τρικάλων Κορινθίας, σε υψόμετρο 1100 μέτρων και μόλις μιάμιση ώρα από την βουή της Αθήνας βρίσκεται ένα resort που διαφέρει πολύ από οτιδήποτε κλασικό.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Οι δρόμοι πλύθηκαν, τα χώματα μαζεύτηκαν, τα τραπεζάκια ξαναβγήκαν στις πετρόστρωτες πλατείες και τα πυκνά φυλλώματα απ’ τις καστανιές και τα πλατάνια απλώνουν το αφράτο πέπλο τους πάνω απ’ την πληγωμένη γη που μας έχει φέτος περισσότερο ανάγκη από ποτέ.
Μοναδική φυσική ομορφιά και σπουδαία λιμναία γοητεία, ολοζώντανες πόλεις και καρτποσταλικά χωριά, ζωηρή γαστρονομία και τεράστια οινική κληρονομία. Καλώς ήρθατε στη Μακεδονία.
Μια κουβέντα με τη (μαμά) Πηνελόπη και την (κόρη) Ήβη, τα κορίτσια των εκ-δόσεων "Ανάβαση", σε μια από τις σπάνιες φορές που πετύχαμε και τις δυο μαζί στην Αθήνα και όχι στο Μικρό Πάπιγκο ή στον Μύτικα.
Η υπουργός περιόδευσε στα περίπτερα της έκθεσης που γίνεται με αφορμή τη συμπλήρωση των 40 χρόνων από τον πρώτο Αυθεντικό Μαραθώνιο.
Επισκεπτόμαστε την αγαπημένη καστροπολιτεία της Λακωνίας και επιλέγουμε ξενώνες, εστιατόρια και ταβέρνες για να την απολαύσετε.