Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Εντυπωσιασμένος από μια φύση που προκαλεί δέος και μια παραδοσιακή κουζίνα που αξίζει με το παραπάνω τη δοκιμή επέστρεψε ο Διονύσης Κούκης από την Ορεινή Ναυπακτία, και μας τη συστήνει για τις πρώτες φθινοπωρινές εξορμήσεις.
Ξαναεπισκεφτόμαστε νοητά μια από τις ομορφότερες γωνίες της ιταλικής εξοχής και ευχόμαστε στη γειτονική χώρα να αναρρώσει το συντομότερο.
Η άνοδος στις κρατήσεις ταξιδιωτικών γραφείων και ξενοδοχείων μπορεί να σημαίνει μόνο ένα πράγμα: οι Έλληνες αρχίσαμε ξανά να βγαίνουμε από το σπίτι, την πόλη και τη χώρα, για να βρούμε τον κοσμοπολίτικο εαυτό μας.
Ο γειτονικός Παρνασός μπορεί να έχει το όνομα, αλλά ο Ελικώνας κρατάει για τον εαυτό του την χάρη ενός παρθένου βουνίσιου προορισμού, ανέγγιχτου από τις μάζες.
5 γουικέντ για κάθε γούστο στο πολυμορφικό νησί αλλά και σχεδόν «προάστιο» της Αθήνας.
Τα δύο classics της ορεινής Πελοποννήσου κονταροχτυπιούνται σε μια αναμέτρηση γιγάντων. Φτιάχνουμε βαλίτσες, παίρνουμε τα βουνά και ζυγίζουμε τα δυνατά τους χαρτιά.
Δεν υπάρχει άλλο μέρος σε ολόκληρη την Ελλάδα με τη λιμναία μαγεία του Νομού Φλώρινας. Τέσσερις μοναδικές λίμνες δημιουργούν ένα μαγευτικό σύνολο, που σε συνδυασμό με το αρχιτεκτονικό και γαστρονομικό ενδιαφέρον της περιοχής αποτελούν μια μοναδική για τα ελληνικά δεδομένα πρόταση τουριστικής εξόρμησης.
Η δυτική πλευρά του βουνού των Κενταύρων μάς αρέσει για την ηρεμία και τη χαμηλόφωνη κομψότητά της, και είναι ιδανική για μια χαλαρή χριστουγεννιάτικη απόδραση.
Με φύση υπέροχη, μυθολογική αύρα και σύντομες διαδρομές γεμάτες εικόνες, κρεατοφαγία επιπέδου και καλή τουριστική υποδομή, η ορεινή Κορινθία είναι ταμάμ για low profile χειμωνιάτικα σαββατοκύριακα – αλλά ακόμη και για μονοήμερη.
Τοπίο που καθαρίζει το μυαλό από καθετί αρνητικό, πυκνά ελατοδάση και τρεχούμενα νερά παντού, παγωμένος βουνίσιος αέρας που αναζωογονεί και αυθεντικά ρουμελιώτικα γλέντια που ζεσταίνουν την καρδιά. Από τον Μίλτο Μιχαλά.
Είναι ο τόπος των ξακουστών μαστόρων της πέτρας που ταξίδεψαν σε όλο τον κόσμο, αφήνοντας πίσω τους έργα σπάνιας ομορφιάς. Από τον Μίλτο Μιχαλά.
Νερά παντού, τοξωτά γεφύρια, ράφτινγκ, φιλόξενοι ξενώνες, ρουστίκ γεύσεις και βόλτες σε γαλήνια πετρόχτιστα χωριά. Το σαββατοκύριακο στον Λάδωνα είναι εύκολο, γρήγορο και low budget.
All time classic προορισμός για τους Αθηναίους, το Μαίναλο προσφέρει σενάρια για εξορμήσεις σε κάθε τύπο ταξιδιώτη και δεν παύει να μας ιντριγκάρει με νέες αφίξεις.
«Πέλαγος μέσα σε δρυμό; Στου ονείρου μου το στέκι στη Βλαχέρνα; Ψαρόσουπα στη Βυτίνα; Στρούντελ με μήλα Πιλαφά»; Αυτό ήταν το αινιγματικό κείμενο που συνόδευε το «Save the date», ένα τριήμερο στην Αρκαδία που οργάνωσε ο Δήμος Τρίπολης. Όταν βρέθηκα εκεί, κατάλαβα ότι το αίνιγμα ήταν σκέτη απόλαυση.
Αυθεντική αλπική φύση, όμορφα χωριά, ατμοσφαιρικοί ξενώνες και ορεινά ξενοδοχεία, εναλλακτικές δραστηριότητες για τους ακάματους φυσιολάτρες κι ένα χιονοδρομικό κέντρο που αγαπούν πολύ οι οικογένειες και οι πιο… χαλαροί σκιέρ.
Ανανεωμένη, με ενδιαφέρουσες νέες αφίξεις κι έντονη νυχτερινή ζωή, η Καστοριά είναι και φέτος ό,τι πρέπει για μια απόδραση στις γιορτές.
Αυθεντική ζεστασιά βουνού και νέοι cosy ξενώνες μόλις δύο ώρες από την Αθήνα. Ακόμη δεν έχετε γνωρίσει τη Ζήρια; Την κυκλώσαμε, από τα Τρίκαλα μέχρι τη λίμνη Δόξα.
Χωριά μες στα έλατα, χαλαροί ρυθμοί, παρεΐστικοι ξενώνες, αναχωρητές με άποψη, αυτοσχέδια ξενύχτια με ρακόμελα: να κι ένα βουνό που παραμένει αλώβητο από τα τζακούζι και τους faux φυσιολάτρες...