Τι μένει αν απογυμνώσεις τη Χαλκιδική από τις φανταστικές της παραλίες; Εμψυχωτικά πολλά τα οποία αντανακλώνται στα τιρκουάζ νερά της αγαπημένης μας διακοποχώρας, σαν ένα κάτοπτρο που τόσα χρόνια δεν κοιτούσαμε την άλλη του πλευρά.
Λίγο έξω από την Καλαμάτα, στην Έξω Μάνη, στα ριζά του Ταΰγετου, βρίσκεται ένα από τα πιο καλοδιατηρημένα μονοπάτια της Πελοποννήσου με πανοραμική θέα, προσεγγίσιμο κι από τους σχετικά αρχάριους περιπατητές, ακόμη και σε μονοήμερη εκδρομή.
Περπατήσαμε από την Παχιοράχη ως τον Αρχαίο Ελαιώνα, το Σφεντούρι, το Δρακόσπιτο και το Όρος και μας αποκαλύφθηκε ο πιο μυστικός και "ιερός" τόπος του νησιού.
Ταλαιπωρημένη μεν, αλλά ακμαία, χάρη σε μια σημαντική φυσική και πολιτιστική κληρονομιά, η Πιερία επανέρχεται με σταθερούς ρυθμούς.
Από τα ζωηρά άνθη κερασιάς μέχρι τα χρυσά χωράφια με λουλούδια κανόλα, τα ανθοκομικά φεστιβάλ της χώρας, προσφέρουν μια πανδαισία αισθήσεων, μαγεύοντας επισκέπτες από όλο τον κόσμο.
Με τις δασκάλες της γιόγκα Νάντια Σανταμούρη και Μαρίνα Παππά.
Στο Καρπενήσι και την Ευρυτανία η φύση είναι κυρίαρχη και ο τουρισμός ήπιος. Βουνά που δεν τελειώνουν, χείμαρροι που κατεβαίνουν στα ποτάμια, έλατα που διαδέχονται τις καστανιές σε ατέλειωτα δάση, φαράγγια που "αγκαλιάζουν" καταρράχτες. Όπως θα έπρεπε να είναι παντού, δηλαδή.
Η εμπειρία ενός yoga retreat είναι πραγματικά ξεχωριστή, πόσο μάλλον με φόντο την ειδυλλιακή φθινοπωρινή φύση, στα Λαγκάδια της Ορεινής Αρκαδίας.
Μία εβδομάδα, μια χούφτα deadlines κι ένα νησί βουτηγμένο σ’ ένα βαθύ, ατελείωτο γαλάζιο, που έχει έναν τρόπο να γλυκαίνει το κάθε λεπτό – είτε το περνάς στην παραλία είτε πάνω απ’ το λάπτοπ. Είναι η Αμοργός, με την ανεπιτήδευτη, κινηματογραφική ομορφιά και την ανόθευτη χαλαρότητα, ο κρυφός κυκλαδίτικος παράδεισος (και) του ψηφιακού νομάδα;
Βρεθήκαμε κι εμείς στην είσοδο της σπειροειδούς σκάλας κάτω από την πλατεία Madeleine, με τα ψηφιδωτά φλοράλ μοτίβα, που μοιάζει με μυστικό πέρασμα.
Η δεύτερη στη σειρά από τις Μικρές Κυκλάδες (εκκινώντας από τη Νάξο) έχει πολλή ζωή, πολλά παιδιά και νέα ζευγάρια, αυξημένη τουριστική δραστηριότητα και αξιοζήλευτο nightlife καλοκαίρι και χειμώνα.
Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες ετοιμάζουμε βαλίτσες και προγραμματίζουμε τις αποδράσεις του σαββατοκύριακου. Ακολουθούν οι must προορισμοί για όσους λατρεύουν το τρίπτυχο βουνό, τζάκι, χιόνι.
Μικροί μεταλλωρύχοι, εκκολαπτόμενοι ιππείς, river-volley, συναντήσεις με λύκους και αρκούδες… Οι μικροί ταξιδιώτες έχουν την τιμητική τους.
Οι καλαμιώνες στις λίμνες της Ελλάδας γέμισαν βαλτόπαπιες και χειμωνογλάρονα και μας καλούν για ένα διαφορετικό weekend που ικανοποιεί απόλυτα την ανάγκη της εποχής για επαφή με τη φύση και low profile αποδράσεις.
Ο λόγος για τα "Βήματα του Αποστόλου Παύλου" που αναμφίβολα αποτελεί έναν ιδανικό συνδυασμό προσκυνήματος και περιήγησης σε μερικά από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας.
Ιδρυτής της ομάδας ποδηλατικών εκδρομών Τhe Slow Cyclist και κατεξοχήν «αργός ποδηλάτης», ο Oli Broom μοιράζεται μαζί μας αξέχαστες στιγμές και χρήσιμα tips για νέους και έμπειρους οπαδούς του ποδηλατικού τουρισμού.
Οι «απάτητες» εξοχές κερδίζουν έδαφος στην ταξιδιωτική μας ατζέντα συνδυάζοντας την ιδιωτικότητα και την επαφή με τη φύση που τόσο ανάγκη έχουμε αυτήν την στιγμή. Από την ήπια εκδοχή της Ευρυτανίας ως τον Πάρνωνα και τον ακριτικό Γράμμο, ακολουθούν λόκαλ τιπς για να σχεδιάσετε τις εξορμήσεις σας.
Έχετε ανάγκη για ένα δυνατό stress out από την καθημερινότητα, ν’ αποκαταστήσετε τη χαμένη αρμονία του σώματος; Οι διεθνείς έρευνες δείχνουν ότι τα εναλλακτικά σπορ στο ύπαιθρο αναμένεται να κερδίσουν έδαφος στα ταξίδια μετά τον covid.
Οι νέες δράσεις του Φορέα Διαχείρισης του Δέλτα Νέστου μας βάζουν ιδέες για ένα longweekend που αποκαλύπτει τα μυστικά του δάσους και τις χάρες της on the road περιπέτειας.