Το καταπράσινο νησί των Σποράδων φιλοξενεί μερικές από τις ομορφότερες παραλίες της χώρας και αποτελεί διαχρονικό προορισμό για κοσμικές διακοπές με ζωντανό beachlife και νυχτερινή ζωή. Παρά το μεγάλο της μέγεθος, διαθέτει μόνο έναν οικισμό, την πόλη της Σκιάθου. Εκεί βρίσκεται και το κεντρικό λιμάνι της, ενώ λίγα χιλιόμετρα μακριά είναι και το διεθνές αεροδρόμιο. Στον μεγάλο κεντρικό πεζόδρομο της οδού Παπαδιαμάντη χτυπά η καρδιά της πόλης την ημέρα, καθώς δεξιά κι αριστερά του θα συναντήσετε δεκάδες καταστήματα με σουβενίρ, δώρα, εμπορικά, μικρές ταβέρνες, καφετέριες, αλλά και το σπίτι του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη που έχει μετατραπεί σε μουσείο. Στα στενά σοκάκια της καινούργιας πόλης, υπάρχουν ακόμη όμορφα αναπαλαιωμένα πέτρινα σπίτια με μικρές αυλές, ενώ πολλά ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια βρίσκονται εδώ και τα προτιμούν οι νέοι αλλά και όσοι θέλουν να είναι κοντά στα στέκια της νυχτερινής διασκέδασης. Το δυνατό κομμάτι του οικισμού είναι η παλιά πόλη, στο δυτικό άκρο και πάνω από το παλιό λιμάνι, με τα στενά καλντερίμια που ενώνουν τους μαχαλάδες και τα παραδοσιακά διώροφα σπίτια που στα σκαλοπάτια τους κάθονται γραφικές φιγούρες ηλικιωμένων ντόπιων. Ωραίο σημείο για βόλτα το παλιό λιμάνι με το Μπούρτζι. Από εδώ αναχωρούν συνεχώς μικρά σκάφη για το γύρο του νησιού και σταματούν για βουτιές στις παραλίες, ειδικά του Βορρά, αλλά και εκείνα που κάνουν τις ημερήσιες εκδρομές για Σκόπελο και Αλόννησο. Κατά μήκος παλιού και νέου λιμανιού λειτουργούν πολλές ταβέρνες, μπαράκια και καφετέριες, ενώ τα clubs του νησιού βρίσκονται στην άκρη του νέου λιμανιού. Από την πόλη, που βρίσκεται στα ανατολικά του νησιού, ξενικά η κύρια ακτογραμμή που φτάνει μέχρι τα νοτιοδυτικά, με τις πιο δημοφιλείς παραλίες, ενώ είναι γεμάτη από τουριστικές εγκαταστάσεις, όπως ξενοδοχεία όλων των κατηγοριών, ενοικιαζόμενα δωμάτια, ταβέρνες και λιγοστές κατοικίες. Όσοι θέλουν να εξερευνήσουν την άγρια φύση του νησιού έχουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τις 25 πεζοπορικές διαδρομές, συνολικού μήκους 197 χλμ. Πρόκειται για καθαρισμένα μονοπάτια, με επαρκή σήμανση και διάφορους βαθμούς δυσκολίας.
Πότε να πάτε : Το καλοκαίρι και νωρίς το φθινόπωρο για να απολαύσετε όλες τις πτυχές της.
Το νησί με την οργιώδη βλάστηση και τα "ρόδινα ακρογιάλια" μας ξανασυστήνεται.
Από τα πιο εμβληματικά ξενοδοχεία της καλοκαιρινής Ελλάδας, το "Skiathos Palace Hotel" στις μαγικές Κουκουναριές της Σκιάθου μας περιμένει ανακαινισμένο και πάντα στην αιχμή της υψηλής φιλοξενίας.
Κοσμοπολίτικα ή κατανυκτικά, οικογενειακά ή με φίλους, στο κλεινόν άστυ ή εκτός των τειχών, το φετινό Πάσχα μάς βρίσκει έτοιμους να το ζήσουμε όπως του αξίζει.
Μερικές από τις πιο όμορφες εμπειρίες του Πάσχα τις έχουμε ζήσει σε νησί. Από τα διάσημα κανάτια της Κέρκυρας μέχρι τα άγνωστα έθιμα της Ρόδου, δείτε τα highlights.
Στον όμιλο Σποράδων του «Skiathos Palace» στις Κουκουναριές περνά το ιστορικό «Alkyon» στην πόλη της Σκιάθου.
Οι Σποράδες τα έχουν όλα κι εμείς καταγράφουμε τις ομορφότερες παραλίες τους που θα μας βοηθήσουν και φέτος να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας.
Νησί ή βουνό; Οι καλύτεροι προορισμοί για Πάσχα στην Ελλάδα και πώς να τους απολαύσεις.
Mια άνευ προηγουμένου κινητικότητα παρατηρείται στο ξενοδοχειακό σκηνικό της Ελλάδας. Ιδού δέκα νέες αφίξεις με ξεχωριστό στιλ και χαρακτήρα.
Από τις Κυκλάδες και τις Σποράδες μέχρι την Κρήτη, τα Δωδεκάνησα και τα Επτάνησα σκανάραμε τις ηλεκτρονικές σελίδες του AlphaGuide και σας προτείνουμε είκοσι ταβέρνες για τις διακοπές σας.
Από τα μεγάλα ή τα boutique resorts μέχρι τα πολυτελή ξενοδοχεία και τις αφίξεις του κουτιού που ποντάρουν στη φιλοξενία με προσωπικότητα και από τις πάντα αγαπημένες Κυκλάδες μέχρι τις Σποράδες και τις ακτές του Πηλίου και της Χαλκιδικής, ιδού οι ωραιότερες προτάσεις για τους αναποφάσιστους του φετινού καλοκαιριού.
Το τριήμερο που σηματοδοτεί την επίσημη έναρξη της θερινής περιόδου πλησιάζει και το μυαλό μας τρέχει σε κοντινά και καταπράσινα νησιά αλλά και σε γραφικές παραθαλάσσιες πόλεις για μια πρόγευση καλοκαιριού.
Εκμεταλλευτείτε τις φθινοπωρινές προσφορές του εμβληματικού ξενοδοχείου με την υπέροχη θέα στις Κουκουναριές.
Η Χρυσούλα Κυριακοπούλου πέρασε από τον πάντα ζωντανό Βόλο και τα κοντινά χωριά του Πηλίου, για να καταλήξει στην αντικρινή Σκιάθο, και κράτησε γαστρονομικό ημερολόγιο ταξιδιού.
Ολοκαίνουργιες μονάδες στα νησιά, ξενοδοχεία που δίνουν έμφαση στη γαστρονομία, πολυτελείς αλλά και value for money επιλογές σε θάλασσα και βουνό. Όπως κι αν ονειρεύεστε τις φετινές διακοπές, εμείς σκανάρουμε το τοπίο και σας δίνουμε ιδέες ποιοτικής διαμονής για κάθε στιλ.
Old glamour, γκουρμέ, αυθεντικό ησυχαστήριο… Η Άρτεμις Τζίτζη κάνει check in σε τρία διαφορετικά ξενοδοχεία που ξεδιπλώνουν ιδιαίτερες εμπειρίες της καλοκαιρινής Ελλάδας.
Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος σηματοδοτεί την επίσημη έναρξη της πιο αγαπημένης εποχής του χρόνου και ιδού μια χρήσιμη shortlist με επιλεγμένα ξενοδοχεία για τις μικρές και τις μεγάλες εξορμήσεις μας.
Σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες και resorts με όλα τα κομφόρ πάνω στη θάλασσα ή μήπως σε μικρά boutique ξενοδοχεία και αυτόνομες κατοικίες;
Στο βουνό ή τη θάλασσα, στην boutique ατμόσφαιρα μιας μικρής μονάδας ή στη φροντίδα ενός μεγάλου ξενοδοχείου; Αν ακόμα δεν έχετε αποφασίσει, ακολουθούν οι προτάσεις μας για ένα Πάσχα όπως το φαντάζεστε.
Από τις Κυκλάδες ως την Εύβοια, μεσούντος του θέρους και μέσα στα capital controls, εννέα ξενοδοχεία του κουτιού έκαναν soft opening και μας βάζουν ιδέες για τα τελευταία weekends με αύρα καλοκαιριού.