All time classic κυκλαδονήσι για επισκέπτες διαφορετικών ηλικιών και προφίλ – από Έλληνες και ξένους κοσμοπολίτες μόνιμους φαν του νησιού που έχουν χτίσει σπίτια εδώ μέχρι νεαρόκοσμο που έρχεται να ξεδώσει το πρωί στις παραλίες με τα beach sports και το βράδυ στα δεκάδες κλαμπάκια. Οι δύο πιο κοσμικοί προορισμοί είναι η Παροικία (το βασικό λιμάνι) και η Νάουσα, ο δεύτερος τη τάξει οικισμός. Καθεμία έχει τη γραφικότητά της (η Παροικιά έχει πιο ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική, η Νάουσα είναι πιο κουκλίστικη, αλλά και πιο κοσμοπλημμυρισμένη τον Αύγουστο). Και οι δύο έχουν όμορφες γωνιές, ενδιαφέροντα εστιατόρια και πολύχρωμα μαγαζάκια αν τις περπατήσεις. Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για να γυρίσετε το νησί και να ανακαλύψετε τις πολλές παραλίες που καλύπτουν διαφορετικά γούστα: από party beaches και must προορισμούς για σερφ και θαλάσσια σπορ μέχρι ήσυχους κολπίσκους. Μη σταθείτε όμως μόνο στις παραλίες. Αξίζει να κάνετε μια βόλτα και στην ενδοχώρα με όμορφα χωριά και καλές ταβέρνες – ξεχωρίζουν οι Λεύκες και η Μάρπισσα με παραδοσιακό χρώμα. Η ξενοδοχειακή υποδομή είναι καλή με μεγάλες κατά κύριο μονάδες δίπλα ή σε κοντινή απόσταση από παραλίες.
Πότε να πάτε : Εκτός από το καλοκαίρι, είναι πολύ όμορφα και το Πάσχα το οποίο γιορτάζεται τελετουργικά με αναπαράσταση των Παθών με επίκεντρο τη Μάρπησσα.
Πρόκειται για τη νέα πρωτοβουλία του Μουσείου Κυκλαδική Τέχνης, που έχει στόχο την προστασία της πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς των Κυκλάδων.
Κοσμοπολίτικο, παραδοσιακό, θαλασσινό, το Πάσχα του 2024 στις Κυκλάδες δεν είναι βέβαια ένα αλλά έχει πολλές διαφορετικές όψεις όπως και τα νησιά του δημοφιλούς συμπλέγματος.
Δείτε τα στοιχεία που εμφανίζει η MTC GROUP για τις αυξήσεις στα έσοδα και των καταλυμάτων στη διάρκεια του 2023 και τα επίπεδα τζίρου.
Οι προορισμοί σε βουνό, θάλασσα αλλά και τις πόλεις γιορτάζουν το φετινό Μαγιάτικο Πάσχα τελετουργικά και τα ξενοδοχεία και τα εστιατόρια έχουν ετοιμάσει ξεχωριστά πακέτα, προσφορές και μενού. Φτιάξαμε τον μόνο οδηγό που θα χρειαστείτε για να σχεδιάσετε τα Πασχαλινά ταξίδια σας στην Ελλάδα.
Αγκαλιάζοντας την παραλία του Κριού, το παραθαλάσσιο πεντάστερο ξενοδοχείο με τους σταθερούς φαν και τη συνεχή αναγνώριση, συνεχίζει να ικανοποιεί τους επισκέπτες με νέες παροχές και επιλογές.
Το πιο πολυσυζητημένο opening του περσινού καλοκαιριού στην Πάρο υποδέχεται τη σεζόν με ξεχωριστά Πασχαλινά πακέτα, σε προνομιακή τοποθεσία πάνω στη θάλασσα, στη Νάουσα.
Έρευνα από το Τμήμα Τουριστικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πειραιώς.
Το νέο οινοποιείο "Domaine Myrsini" στην Πάρο από τον Nicolas Bourget.
Από τους πρώτους διδάξαντες στην πολυτελή διαμονή στο νησί, το "Yria Boutique Hotel & Spa" ανεβάζει τον πήχη στα χέρια της νέας γενιάς και μας περιμένει για ατμοσφαιρικές αποδράσεις.
Απολαύστε ένα spa με φυσικό άργιλο στην Πάρο, φαγητό που έχει ψηθεί μέσα στην άμμο στη Μήλο, επισκεφτείτε ένα κατάλυμα χωρίς ρεύμα στη Φολέγανδρο, γνωρίστε τη γλυπτική στη Νάξο και φτιάξτε το δικό σας τυρί στη Σίφνο.
Με σημείο αναφοράς την κοινότητα και τον κοινόχρηστο χώρο, συνήθειες και παραδόσεις από το παρελθόν ζωντανεύουν μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και δράσεις για μικρούς και μεγάλους.
H χώρα ετοιμάζεται να υποδεχθεί το θέρος με μια ατελείωτη ομοβροντία νέων εστιατορίων απ’ άκρη σ’ άκρη της Ελλάδας. Τα καταγράψαμε και σας τα παρουσιάζουμε.
Μερικές από τις πιο όμορφες εμπειρίες του Πάσχα τις έχουμε ζήσει σε νησί. Από τα διάσημα κανάτια της Κέρκυρας μέχρι τα άγνωστα έθιμα της Ρόδου, δείτε τα highlights.
Σε καλοκαιρινό mood θα σε βάλει ένα πασχαλινό ταξιδάκι στα νησιά, καθένα από τα οποία έχει τα δικά του έθιμα και παραδόσεις.
Τα τελευταία χρόνια το κοσμικό Κυκλαδονήσι δείχνει το δρόμο, ξεδιπλώνοντας μια δυναμική γευστική βεντάλια με τοπικό χρώμα, ενορχηστρωμένη κατά κύριο λόγο από μια δραστήρια κοινότητα νέων, στο επάγγελμα τουλάχιστον, παραγωγών.
Καθαρές αρχιτεκτονικές γραμμές, επαφή με το τοπίο και έμφαση στη γαστρονομία. Ένα νέο hot spot προστίθεται στις ομορφιές της Πάρου.
Η γαστρονομία αποτελεί επένδυση γι αυτό το πολυτελές resort που άνοιξε πέρυσι στην Πάρο.
Βρεθήκαμε στο νησί εν μέσω τρύγου και μας μπήκαν ιδέες για φθινοπωρινή εκδρομή εκτός σεζόν.