Πότε να πάτε : Το καλοκαίρι και νωρίς το φθινόπωρο για να απολαύσετε όλες τις πτυχές της.
Ο Γιώργος Πίττας αποκωδικοποίησε την πληθωρική σκιαθίτικη γαστρονομία μέσα από τα παπαδιαμαντικά διηγήματα, αποδεικνύοντας ότι μπορούμε να ευτυχήσουμε (χορτασμένοι) στη λιτότητα.
Μπορεί το θερινό σινεμά της Σκιάθου να προβάλει ακόμα το «Mamma Mia!», ωστόσο το κοσμοπολίτικο νησί των Σποράδων που ζει μια ωραία δεύτερη νιότη δεν σταματά να ανανεώνει το προφίλ του. Κατά την τελευταία μας επίσκεψη εντοπίσαμε ένα ζωηρό γαστρονομικό ενδιαφέρον που παλαιότερα έλειπε και απολαύσαμε εκ νέου την πλούσια ακτογραμμή της.