Πότε να πάτε : Το Κάστρο της Μονεμβασιάς δεν βγαίνει καμία εποχή από την ατζέντα των weekenders. Εκτός καλοκαιριού, πάντως, τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, αφού λείπουν τα μεγάλα γκρουπ που έρχονται για ημερήσια εκδρομή και οι επισκέπτες είναι κυρίως ζευγάρια. Ιδιαίτερο χρώμα έχει και το Πάσχα.
Την Καθαρά Δευτέρα μας τα χάλασε λίγο ο καιρός, γι’ αυτό λέμε να κάνουμε ένα μικρό σκασιαρχείο και να μετατρέψουμε την 25η Μαρτίου σε τετραήμερο! Ακόμη κι αν δεν έχουμε αυτήν τη δυνατότητα, πάντως, η επέτειος σηματοδοτεί κι επίσημα την έναρξη των ανοιξιάτικων weekends – θέτοντας ταυτόχρονα και το δίλημμα «βουνό ή θάλασσα».
Με value for money πακέτα, ρεβεγιόν με τοπικό χρώμα, δημιουργική απασχόληση για τα παιδιά ή απλά ζεστή φιλοξενία, τα ξενοδοχεία και οι ξενώνες της Ελλάδας υποδέχονται δυναμικά τις γιορτές. Σκανάραμε το τοπίο και σας βρήκαμε ιδέες.
Το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος σημαίνει ότι το καλοκαίρι ξεκινά, οριστικά και αμετάκλητα! Συγκεντρώσαμε λοιπόν προτάσεις και προσφορές για αποδράσεις της τελευταίας στιγμής σε ιδιαίτερα ξενοδοχεία ανά την Ελλάδα. Ανάμεσά τους και αρκετές budget εκπλήξεις.
Το τριήμερο της 25ης Μαρτίου βρίσκεται προ των πυλών και εμείς σκανάραμε ενδελεχώς ξενοδοχεία και προσφορές στις πιο δημοφιλείς τοποθεσίες. Κάποια ή και κάποιες από τις προτάσεις που ακολουθούν σίγουρα θα ταυτιστούν και με τα δικά σας «θέλω»!
Υπό τους ήχους της φιλαρμονικής στην Κέρκυρα, ιεροτελεστικά στην Πάτμο, κατανυκτικά στα Μετέωρα ή με ρουκετοπόλεμο στη Χίο; Η Βούλα Ακριβάκη κάνει focus στους προορισμούς με το πιο ιδιαίτερο πασχαλινό χρώμα στην Ελλάδα και μας δίνει το απαραίτητο know how.
Η Έλλη Μπουμπουρή ήταν από τους πρώτους που μπήκαν στο αιωνόβιο κτίριο της Μονεμβασιάς που στεγάζει πια το «Kinsterna Hotel», μία από τις ξενοδοχειακές εκπλήξεις της χρονιάς. Φωτό: Cathy Cunliffe