Πότε να πάτε : Απόκριες για να ζήσετε την ξεχωριστή ατμόσφαιρα των παραδοσιακών της εθίμων, όλο το χειμώνα για καταβάσεις στα χιόνια αλλά και τον υπόλοιπο χρόνο για να γνωρίσετε την πόλη και τις γύρω περιοχές.
Διαφορετικές, αν και σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους, οι δύο πόλεις της Κεντρικής Μακεδονίας «συναντιούνται» στις ατμοσφαιρικές βόλτες σε παλιές γειτονιές και στα χνάρια του Ξινόμαυρου, στις στιβαρές τοπικές γεύσεις αλλά και στα σλάλομ στα δύο χιονοδρομικά της περιοχής.
Καρναβάλι ξανά λοιπόν, αλλά δεν νομίζουμε ότι χρειάζεστε ιδιαίτερες συστάσεις για τα καλύτερα μασκαρεμένα ραντεβού- τόσα χρόνια τώρα σας τα παρουσιάζουμε. Επειδή όμως η Αποκριά είναι πάνω απ' όλα ευκαιρία για ταξίδι, μαζί με την αφορμή, σας δίνουμε και ιδέες καλοπέρασης.