Πότε να πάτε : Όποτε το επιτρέψουν τα μποφόρ. Το χειμώνα το νησί ζει σε νωχελικούς ρυθμούς, λίγα καφέ και εστιατόρια, στην Κορησσία και την Ιουλίδα κυρίως, παραμένουν ανοιχτά. Την άνοιξη, επειδή η Τζια είναι παραθεριστικός προορισμός και στέκι ιστιοπλόων η κίνηση ξεκινά νωρίς και το νησί γεμίζει με κόσμο μέχρι και τον Οκτώβριο.
Μία μέρα και μια νύχτα παρέα με τις σειρήνες του ολοκαίνουργιου πεντάστερου ξενοδοχείου "Ydor Hotel & Spa" στην Κέα ήταν αρκετές για να μας ξελογιάσουν.
Ένα χορταστικό τριήμερο (ίσως και τετραήμερο) είναι αυτό της Πρωτομαγιάς που πλησιάζει κι εμείς επιλέγουμε τα καλύτερα ξενοδοχεία για να... πλέξουμε το μαγιάτικο στεφάνι σε βουνά, θάλασσες και όμορφες πόλεις.
Με το τριήμερο που σηματοδοτεί τα πρώτα μπάνια προ των πυλών συγκεντρώνουμε τις καλύτερες προτάσεις για να υποδεχτείτε κι επισήμως το φετινό καλοκαίρι όπως ονειρεύεστε. Σε μεγάλα resorts με όλα τα κομφόρ, σε συνθήκες τετ-α-τετ σε μικρά προσωπικά ξενοδοχεία ή μήπως σε αυτόνομες κατοικίες από τις οποίες δεν λείπουν οι ξενοδοχειακού τύπου παροχές;
Την Καθαρά Δευτέρα μας τα χάλασε λίγο ο καιρός, γι’ αυτό λέμε να κάνουμε ένα μικρό σκασιαρχείο και να μετατρέψουμε την 25η Μαρτίου σε τετραήμερο! Ακόμη κι αν δεν έχουμε αυτήν τη δυνατότητα, πάντως, η επέτειος σηματοδοτεί κι επίσημα την έναρξη των ανοιξιάτικων weekends – θέτοντας ταυτόχρονα και το δίλημμα «βουνό ή θάλασσα».