![Καλλιστώ Hοtel & Suites](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/8415/kal120.jpg?quality=81&404=default&v=4&anchor=topcenter)
Lounge διάθεση και βικτοριανή μεγαλοπρέπεια στους πρόποδες του Μαίναλου.
![Καλλιστώ Hοtel & Suites - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/8415/kal4.jpg?w=800)
Λίγο έξω από το κεφαλοχώρι της ορεινής Αρκαδίας, το Λεβίδι, μέσα στο συγκρότημα Δρυάδες που ατενίζει το οροπέδιο του Ορχομενού, βρίσκεται ο ξενώνας «Καλλιστώ». Οι δεκατέσσερις σουίτες του αλλά και οι υπόλοιποι χώροι χαρακτηρίζονται από κλασική διακόσμηση – σκούρα ξύλινα έπιπλα, αυθεντικές αντίκες, «βικτοριανές» λεπτομέρειες...
Οι κοινόχρηστοι χώροι του είναι εξαιρετικά φιλόξενοι: φωτεινοί, με μικρές γωνιές που σε καλούν να χουχουλιάσεις. Τέλος, η κατασκευαστική ποιότητα του κτιρίου προσθέτει επιπλέον πόντους στη γενική εικόνα.
2796029019, 6977201868, www.dryades-arcadia.gr
Τα δωμάτια
![Καλλιστώ Hοtel & Suites - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/8415/kal1.jpg?w=800)
Συνολικά 14, δανείζονται τα ονόματά τους από τις νύμφες του δάσους (τις Δρυάδες δηλαδή) και αρχαίες θεότητες. Τα δύο είναι δίχωρες σουίτες αλλά και τα μονόχωρα έχουν τζάκι και είναι πολύ άνετα, με πλήρη εξοπλισμό –μίνι μπαρ, σεσουάρ, σύνδεση Internet, δορυφορική τηλεόραση, οθόνες plasma– και μπάνια με στήλη υδρομασάζ.
Oι χωροι
![Καλλιστώ Hοtel & Suites - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/8415/kal2.jpg?w=800)
Στο lobby ένα μεγάλο τζάκι και chesterfield καναπέδες σε καλούν να χαλαρώσεις, να παίξεις επιτραπέζια παιχνίδια (υπάρχει πλήρες... μενού), να πιεις ένα κονιάκ. Το μπαρ είναι επίσης ατμοσφαιρικό. Παράλληλα, το ξενοδοχείο διαθέτει μουσείο (!) όπου εκτίθενται γκραβούρες με αρκαδικά θέματα και αντίστοιχη βιβλιοθήκη.
Διπλα στο τζακι
![Καλλιστώ Hοtel & Suites - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/8415/kal3.jpg?w=800)
Στο μπαρ ή στο σαλόνι σερβίρονται γλυκά, καφές και ζεστή σοκολάτα «Kallisto». Τα τοπικά προϊόντα και οι σπιτικές μαρμελάδες χαρακτηρίζουν τον πρωινό μπουφέ τον οποίο θα βρείτε πάντα στρωμένo όποια ώρα κι αν ξυπνήσετε. Ωράριο δεν υπάρχει εδώ – σε ποιον αρέσει εξάλλου το πρωινό εγερτήριο, ειδικά όταν θέλει ν’ αποδράσει από την πόλη και τα deadlines;