![«1900 Hotel»: Ένα ιστορικό αρχοντικό έγινε boutique hotel στη Σύμη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2553023/1900simi.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το ένδοξο παρελθόν της Σύμης σάς κατακλύζει με το που θα πατήσετε το πόδι σας στο γραφικό λιμάνι της, που μοιάζει να ξεπήδησε από πίνακα του Βαν Γκογκ. Κίτρινο της ώχρας, κόκκινο του κεραμιδιού, γαλάζιο του ουρανού, αλλά και πιο τολμηρά χρώματα, όπως σομόν και λουλακί, συνθέτουν τον καμβά, κι ίσως χρειαστούν μερικά λεπτά για να χορτάσει η ματιά τα πολύχρωμα νεοκλασικά σπίτια με τις κεραμοσκεπές και το τριγωνικό αέτωμα.
!["1900 Hotel": Ένα ιστορικό αρχοντικό έγινε boutique hotel στη Σύμη - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2553023/1900hotel1.jpg)
Κοιτάζοντας στη δεξιά μεριά του λιμανιού, ένα κόκκινο κτίριο δεσπόζει. Το Αρχοντικό Μαστορίδη, που ξεπροβάλλει από το βράχο ακριβώς μπροστά στη θάλασσα, μοιάζει να ερωτοτροπεί μαζί της. Πόση ιστορία να κρύβουν άραγε τα δωμάτιά του; Περάσαμε ένα απόγευμα με τον αρχιτέκτονα Δημήτρη Ζωγράφο στο αρχοντικό που αποφάσισε να αναπαλαιώσει, για να μετατρέψει σε ξενοδοχείο υπό την ονομασία "1900 Hotel", και μας διηγήθηκε τα πάντα γύρω από την οικογένεια Μαστορίδη. Ο Συμιακός Φώτης Μαστορίδης ήταν ο άνθρωπος που έφερε την πρώτη αυτόνομη στολή κατάδυσης στην Ελλάδα. Ένα σκάφανδρο που του είχε δοθεί ως δώρο από τους Βρετανούς, με τους οποίους εργαζόταν ως καπετάνιος στις Δυτικές Ινδίες για την ανέλκυση ναυαγίων. Η πλοκή της ιστορίας πυκνώνει, καθώς ήταν η σύζυγός του –μια γυναίκα το 1862!– που είχε το θάρρος και τη θέληση να τη δοκιμάσει για πρώτη φορά μπροστά σε όλους τους σφουγγαράδες, που έδειχναν απρόθυμοι να το χρησιμοποιήσουν. Αυτή ήταν ιστορικά η χρονιά που σηματοδότησε την οικονομική άνοδο και άνθηση της Σύμης και αποτέλεσε το περιστατικό που άλλαξε τον χάρτη της οικονομίας των Δωδεκανήσων.
!["1900 Hotel": Ένα ιστορικό αρχοντικό έγινε boutique hotel στη Σύμη - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2553023/1900hotel2.jpg)
Αργότερα, από το 1960, το σπίτι νοικιαζόταν συνεχώς σ’ έναν Γάλλο ζωγράφο, μέχρι που εγκαταλείφθηκε και αφέθηκε να καταρρεύσει. Ο Δημήτρης Ζωγράφος, λάτρης των νεοκλασικών γραμμών, συνειδητοποίησε ότι είναι ένα αρχιτεκτονικό στολίδι και προσπάθησε, μέσα από προσεκτική και στοχαστική αποκατάσταση, να κρατήσει ζωντανή την κληρονομιά του και να επιτρέψει στους επισκέπτες του να ζήσουν μια σύγχρονη εκδοχή της ιστορίας του. Η επιβλητική σκάλα όταν περνάτε την εξώπορτα, οι εντυπωσιακές ζωγραφιστές οροφές με λεπτομέρειες που κόβουν την ανάσα και τα vintage στοιχεία συνδυάζονται υπέροχα με τη γοητευτική ατμόσφαιρα του κτιρίου. Τα κύρια δωμάτια του σπιτιού έχουν μετατραπεί σε τέσσερις κομψές σουίτες (1901, 1902, 1903 και 1904), που αποπνέουν ιστορία. Η μεγάλη σουίτα 1901, με θέα στο λιμάνι, παλαιότερα ήταν τα δύο κύρια δωμάτια του αρχοντικού, το σαλόνι και η σάλα. Η οροφή, που αποκαταστάθηκε πλήρως, είναι ένα αριστούργημα που αναπαριστά τον Έρωτα, ζωγραφισμένο από καλλιτέχνες της εποχής. Η παλιά κουζίνα έχει μετατραπεί στη σουίτα 1902, με γοητευτικά στοιχεία να διατηρούνται ανέπαφα, όπως το παλιό τζάκι, το εντοιχισμένο ντουλάπι και τα ράφια. Το μπάνιο, με θολωτή οροφή και εκπληκτικά vintage τσιμεντένια πλακάκια, είναι χτισμένο πάνω σ’ έναν μερικώς εκτεθειμένο βράχο, που γεμάτος φυτά χαρίζει την αίσθηση του ντους στη φύση.
Η σουίτα 1903 (επίσης υπνοδωμάτιο τότε) διαθέτει το προνόμιο τριών μεγάλων παραθύρων με εκπληκτική θέα στο λιμάνι και την ανοιχτή θάλασσα, θέα που οι επισκέπτες μπορούν επίσης να απολαύσουν από τον ιδιωτικό χώρο στη βεράντα του τελευταίου ορόφου. Το μπάνιο διαθέτει ένα υπέροχο ντους κρυμμένο σε μια ευρύχωρη ντουλάπα, που συμπληρώνει την τέλεια ατμόσφαιρα. Η σουίτα 1904 ήταν η κύρια κρεβατοκάμαρα του αρχοντικού, που πρόσφερε ιδιωτικότητα και θέα στο λιμάνι. Το μπάνιο με τη θολωτή οροφή και τα γεωμετρικά μοτίβα στο ντους που σχηματίζονται από vintage τσιμεντένια πλακάκια δημιουργούν μια σύνθεση υψηλής αισθητικής. Σύμη, 1900hotel.com, 6944623284