![Τα πλοία του Γιάννη Αδαμάκη «δένουν» στο λιμάνι στη Ύδρας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2529722/enaploio-adamakis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Από το Σάββατο 7 Ιουλίου και για ένα μήνα (έως τις 29 Ιουλίου) κάποια πλοία στην Υδρα θα βγουν από το λιμάνι και θα πιάσουν θέση στο Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ύδρας. Είναι τα πλοία του ζωγράφου Γιάννη Αδαμάκη, εικόνες που ξεπήδησαν από τη μνήμη του και βγήκαν στον καμβά. Παιδί ναυτικής οικογένειας ο γνωστός ζωγράφος, ερωτοτροπεί συχνά με τη δύναμη, τη χάρη και την ένταση των κυρίαρχων των θαλασσών. «Το μπλε που σε τυλίγει», που είναι ο τίτλος αυτής της σειράς έργων που θα εκτεθούν στο Ιστορικό Αρχείο Μουσείο Ύδρας, είναι ο δικός του φόρος τιμής στη θάλασσα και τους θαλασσοκράτες της. «Χτίζω τα καράβια μου με παλιά μα και νέα υλικά», σημειώνει, «Οργανώνω ασκήσεις επι χάρτου. Πότε περιγράφω και πότε υπαινίσσομαι. Προσβλέπω στις εικόνες που πέρασαν από μπροστά μου να μου ανοίξουν την καρδιά τους. Να μου δείξουν το δρόμο…»
![Τα πλοία του Γιάννη Αδαμάκη «δένουν» στο λιμάνι στη Ύδρας - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2529722/apoplous-adamakis.jpg)
«Ο Γιάννης Αδαμάκης καταθέτει στο έργο του τις προσωπικές του ευαισθησίες μετουσιωμένες με το χρωστήρα του σε πλοια φορτηγά, ευαισθησίες που πηγάζουν μέσα από αλλεπάλληλες βιωματικές συνθήκες, αναμνήσεις παιδικές, θαλασσινές, γεμάτες συγκινησιακή φόρτιση, άλλοτε χαράς για τον ερχομό των ναυτικών της οικογένειας, άλλοτε λύπης για το μπάρκο του ναυτικού πατέρα, άλλοτε διαλογισμού αέναου, παράλληλου με την πορεία του πλοίου που ζωγραφίζει…» σημειώνει η Ντίνα Αδαμοπούλου που ανέλαβε την οργάνωση της έκθεσης σε επιμέλεια του Αλέξη Βερούκα. Αν βρεθείτε στο νησί χαθείτε για λίγο στο «μπλέ που σε τυλίγει»… Κι ακόμα καλύτερα μπορείτε να το συνδυάσετε με τη συναυλία του Νίκου Πορτοκάλογλου που θα γίνει στα πλαίσια της έκθεσης το Σάββατο 28 Ιουλίου.